Mikroskobun Tarihsel Gelişimi Kısaca

Bu yazımızda mikroskobun tarihsel gelişimi kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Mikroskop, çok küçük taneciklerin belli düzen ve ölçülerde merceklerle büyütülmesi şeklinde çalışır. Işık ve mercek sistemlerinin ayarlanabilir ölçülerde referans kabul edilmesiyle çevremizdeki her maddeyi belli şartlarda mikroskop altında inceleyebiliriz.

Mikroskop, şaryo, oküler, nesne sıkıştırma klipsleri, objektifler ve çeşitli ayar düğmelerinden oluşur. Mikroskop yakınlaştırma mantığıyla çalışır ve ışıktan aydınlatma vasıtasıyla yardım alır. Objektifler, merceklerdir. Oküler ile nesnenin arasında bulunur. Yakınlaştırma ölçüleri için gereklidir.

Mikroskop incelemeleri, sulu ortamlarda lam lamel arasına konulan örneklerin objektifler altında incelenmesiyle elde edilen görüntülerden oluşur. Mikroskobik düzlemde bilimsel deneylerin devamlılığı ve sonuçlanması sağlanır.

Mikroskobun tarihsel gelişimi şu şekildedir:

*1590 yıllarında teleskop tamirinde yakınlaştırma merceklerinin farkına varan Hollandalı Zacharias’tır.

*Bu yıllarda almanlar, Felemenkler ve İngilizler de teleskop sistemlerinin tersine çevrilerek kullanılmasını fark etmişlerdir.

*Bugünkü mikroskobun teknik anlamda ilk modeli 17. yüzyılda oluşturulmuştur.

*Hollandalı Anton van Leeuwenhoek ve İngiliz Robert Hooke mikroskobu keşfeden bilim insanları olarak kabul edilir.

Günümüz mikroskopları dijital ortamlarda da çalışabilmektedir. Görüntüleme teknikleri bilgisayar ortamına aktarılmakta ve daha sağlıklı bulgular ve bilgiler edinilmektedir. Bu anlamla mikroskoplar çift oküler, çoklu objektif referansı ve gelişmiş ışık sistemleriyle bilgisayar ortamında ve akıllı cihazlarda kullanım imkanı sağlamaktadır.

Mikroskop bilimsel deneylerin devamlılığı ve sonuçlanmasında önemli bir rol oynar. Bu nedenle sadece biyoloji alanlarında değil, arkeolojide, kriminolojide, jeolojide de kullanılır.

Mikroskobun Tarihsel Gelişimi Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

12 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.