Mikroskobu Kim İcat Etti?

Aşağıda mikroskobu kim icat etti kısaca olarak ele alacağız.

Gözle görülemeyecek kadar küçük maddelerin ve canlıların gözlemlenmesinde mikroskop kullanılmaktadır. Küçük maddelerin gözlemlenmesi anlamına gelmektedir. Mikroskop günümüzde çok çeşitli ve yaygın olarak kullanılmaktadır. Mikroskop günümüzden yüzlerce yıl önce icat edilmiştir.

Mikroskobun icat edilmesi 16. yüzyıla kadar gitmektedir  1590 yılında Hollandalı bilim insanı Zacharias Janssen tarafından bulunmuştur. Merceklerin teleskobun tersinde kullanılması yakınlaştırmaya yaradığı için mikroskobun icat edilmesinde etkili olmuştur.

İlkel olarak tek objektifli şekilleri zamanla gelişerek ışık, elektron mikroskopları şekilde üretilmeye başlanmıştır. Günümüzde mikroskop bütün bilim alanlarında kullanılmaktadır. Yaygın olarak biyoloji ve kimya alanlarında kullanılmaktadır. Tıp ve sağlık alanında da hastalıkların teşhis edilmesinde kullanılmaktadır.

2 yorum

  1. süpersiniz, ödevim Mikroskobu Kim İcat Etti? kısa olsun istiyordum. açıkçası bu kadar özenli hazırlanmış yazı için şanslıyım, bana katılanlar yorum yazsın :)

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.