Mikroskobik Canlıların Faydaları Nelerdir

Bu yazımızda mikroskobik canlıların faydalarının neler olduğuna kısaca değineceğiz.

Mikroskobik canlılardan biri olan bakteriler iki grupta incelenir. Bunlar yararlı ve zararlı bakterilerdir. İsmindende anlaşıldığı gibi yararlı bakteriler insan vücudu için önem yaşıyan canlılardır.

Yararlı bakteriler sayesinde sütten yoğurt, peynir veya yağ yapılır. Ayrıca hamurun mayalanmasına, üzümden sirke yapılmasına, turşunun ekşimesine de yardımcı olur. Bu sayede insanlar için besin kaynakları oluşturur. Ayrıca toprakta yaşayan bazı bakteriler hayvan ve bitki artıklarının çürümesini sağlar. Zararlı bakterilerinde vücutta işlevleri vardır. Bunlardan en önemlisi hastalıklara yol açmasıdır. İnsanlarda üst solunum yolu enfeksiyonları, verem, kolera, zatürree, tifüs, tifo, ülser, veba, idrar yolu iltihabı, tetanos, difteri, cüzam, tüberküloz, şarbon, bel soğukluğu, frengi ve dizanteri pek çok hastalığın birincil sebebidir. Özellikle bakteriler besinlerin küflenip çürümesine neden olan mikroorganizmalardır.

Açıkta bırakılan bütün yiyecekler, sebze ve meyveler bakteri kapar ve yenilemez hale gelir. Anında mikrop üretir. İnsanoğlu bu canlıları gözle görmekte zorluk çeker. Özellikle kişinin içtiği suda yediği yiyeceklerde, soluduğu havada çok sayıda küçük mikroskobik canlılar vardır. Çıplak gözle görülemeyen tek hücreli mikroskobik canlılara mikroorganizma adı verilir. Yine bu tür canlılar bağırsaklarda bulunan B ve K vitamininin oluşmasında rol oynar. Genellikle bulaşıcı olan kızamık, çocuk felci, kolera, grip, uçuk, Hepatit B AİDS verem gibi birçok hastalığın sebebi bu mikroplardır. Hastalığa yol açan zararlı mikroorganizmalar virüs ve bazı bakterilerdir. Bu nedenle zararlı bakterilerden vücudu korumak gerekir.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.