Migreni Ne Tetikler

Migreni tetikleyen faktörler, migreni neler tetikler yiyecekler içecekler ve diğer etkenler

Çok önceleri sadece bir baş ağrısı olarak kabul edilen migren artık nörolojik bir hastalık olarak kabul edilmeye başlandı.

boyun

Migreni tetikleyen başlıca faktörler şöyledir;

Kadınlarda görülen adet kanamasından önce östrojen hormonunun azalması migren ağrısının sebeplerindendir

  • Kahve, çay, kafeinli meşrubatlar, diyet soda, alkollü içkilerin yanında çerez, çikolata, yoğurt, soğan ve incir de migrene sebep olan yiyeceklerdendir.
  • Gece banyo yapıp saç iyice kurutulmalı, saç ıslakken kesinlikle dışarı çıkılmamalıdır.
  • Başa ve yüze doğrudan gelen rüzgardan kaçınılmalı, rüzgarda durulmamalı, ev veya araçta kullanılan klimanın direkt yüze vurmasından sakınılmalıdır.
  • Kapalı ortam migreni tetikleyici unsurlardandır ama yine de araçtayken pencere açıldığında rüzgarın direkt yüze vurmasından kaçınılmalıdır.
  • Çok ya da az uyumak, aç kalmak, aşırı fiziksel hareketlerde bulunmak, öne eğilmek, yorgunluk, kafeinsiz kalmak ve zihinsel yorgunluk da migreni tetikleyici sebeplerdendir.
  • Deniz seviyesinden çok yüksekte bulunmak da migreni tetikler.

Tüm bunların yanında sizin migreninizi neyin tetiklediği çok önemlidir. Bunun için doktorunuza gidip kontrol olmalı ve migren atağı geçirdiğiniz sırada ne yiyip içtiğinizi bilmelisiniz. Çünkü yiyip içtikleriniz migren nedenlerinizden biri olabilir. Mutlaka migren sebeplerinizi öğrenmeli ve ona göre önlemler almalısınız.

Migreni Tetikleyen Faktörler Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.