Mezopotamya Bölgesi Neden İlk Yerleşim Yerlerinden Biri Olarak Seçilmiştir

Mezopotamya Bölgesi Neden İlk Yerleşim Yerlerinden Biri Olarak Seçilmiştir?

İnsan hayatı için iklim, su kaynakları ve verimli topraklar çok önemlidir. Mezopotamya bölgesi bu gereksinimler bakımından oldukça uygundur. Fırat ve Dicle nehirleri arasında yer alan Mezopotamya bölgesi bu iki nehirden sulanmaktadır.

Tarihte insanların yerleştiği bölgelere baktığımızda mutlaka yakınlarda bir su kaynağı olduğunu görürüz. Bu tesadüfi değildir, insanlar bilinçli ve akıllıca bir şekilde su kaynakları yakınlarını yerleşim yeri olarak tercih etmektedir. Nil nehrinin çevresi buna örnek gösterilebilir. Mezopotamya’da iki adet büyük nehrin bulunması ve ikliminin de yaşanılabilir ılık bir iklim olması burayı yerleşim açısından çekici yapmaktadır. Su kaynağı sayesinde tarım ürünleri de kolayca yetiştirilebilmiştir.

Asya ile Avrupa arasında bir geçiş arz eden Mezopotamya tarihteki her dönemde kavimler tarafından mesken tutulmuştur. Hammurabi kanunlarının burada uygulanmaya başlandığı ve yazının burada icat edildiği hatırlanırsa Mezopotamya Bölgesine medeniyetlerin ilk basamağı demek uygundur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.