Mevzi Ne Demek

Türk milleti geçmişten bu zamana kadar hep bağımsızlığına ve özgürlüğüne düşkün olan bir millet olmuştur. Bu nedenle askeri alanda sürekli kendini yenilemeye çalışırken askeri alandaki unsurlara da ayrı bir önem vermiştir ve mevzi de önemli olan konulardan birisidir. Şimdi sizlere mevzi ne anlama gelir konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Mevzi kelimesinin Türk Dil Kurumu’nun sözlüğünde iki anlamı yer almaktadır. ilk anlamı: yer, mahal, mekan anlamındadır. ikinci ve genellikle kullanılan anlamı: Bir askeri birliğin işgal ettiği ya da edebileceği askeri açıdan stratejik önemi olan bir bölge.

Askerler, işgale edilebilecek yerler olan mevzilerde sırayla nöbet tutarlar ve böylece önemli noktalar vasıtasıyla ülkeyi de işgalden korumuş olurlar. Çünkü her ülkenin işgal edilmesi kolay ve önemli olan noktaları vardır ve bu noktalar üzerinden eğer o devlet işgale uğrarsa bağımsızlık da tehlikeye düşer bu nedenle mevziler önemli konumlardır. Askerler de bu bilinci taşıyarak bu alanlarda belirli saat aralıklarında sırayla nöbet tutarlar.

Mevzinin Anlamı Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.