Mevlid Kandili Nedir

Mevlid kandilinin anlamı, mevlid kandili nedir kısaca bilgi aktaracağız. Biliyorsunuz ki 12 Ocak Pazar günü mübarek mevlid kandili olarak kutlanacak. Peki mevlid kandili nedir anlamı ve önemi açıklayalım.

İnsanların kurtuluşu için gönderilen Peygamberimiz 571 yılında Kameri aylardan Rebiülevvel ayının 12. gecesi doğmuştur. Bu mübarek geceye ‘ Mevlid Kandili‘ denir.

Sevgili Peygamberimiz ile birlikte insanlar daldıkları gaflet uykusundan ve küfrden geri döndüler. İslamla birlikte aydınlattı dünyayı. Ona inananlar gerçek huzura kavuştular. İşte O’nun doğduğu gece çok mübarek ve hayır dolu bir başlangıçtır.

Bu gece yüzyıllardır coşku ve sevinçle kutlanmaktadır. Süleyman Çelebi tarafından yazılan ”Vesiletün’necat” adlı mevlid kitabı Peygamberimizin doğumunu, mucizelerini, en güzel şekilde dile getiren değerli bir eserdir.

Peygamberimizin doğum yıl dönümü olan bu gece de okunan mevlidleri saygı ile dinlemek, Salat-ü Selam okumak, insanların yapmaları gereken bir yükümlülüktür.

Bununla beraber, O’nun ahlak ve fazilet dolu hayatını öğrenmek ve kendimize örnek almak başta gelen görevlerimizdendir. Asıl o zaman O’nun sevgi ve hoşnutluğunu kazanırız.

Mevlid Kandilinin Diğer Adları Nedir, Şimdi de O İsimlere Bakalım.

mevlid kandili ne zaman

Hz. Muhammed’in doğumu için kullanılan terimler

* Mevlid en-Nabi (çoğulu el-Mevlid) Peygamberin doğumu (Arapça)
* Milad en-Nabi Peygamberin doğumu (Arapça/urduca)
* Mevlid-i Şerif Mübarek doğuş (Türkçe)
* Mevlid-i Şerif Mübarek doğuş (Urduca)
* Eyd el-Mevliden -Navabi Peygamberin doğum Kutlaması (Arapça)
* Eyd-e-Milad-un-Nebi Peygamberin doğum Kutlaması (Urduca)
* Yavm en-Nebi Peygamberin günü (Arapça)
* Mevlid er-Resul Allah’ın elçisinin doğum günü (Malay) Bu terimlerin çoğu Arapça WLD kökünden gelmektedir.Anlamı ” doğum vermek,yapmak,veya yaratmak”.

Mevlid Kandili Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.