Mevlananın Yedi Öğüdü ve Anlamları

Mevlananın Yedi Öğüdü ve Anlamları
 • 22.10.2015

Mevlana, insanlara sözleriyle ve davranışlarıyla yol göstermiştir. Bu yazımızda sizlere Mevlananın yedi öğüdü konusunda bilgi vereceğiz.

Cömertlik ve yarım etmede akarsu gibi ol: Cömertlik duygusu insanları iyilik yapmaya yönlendirir. Cömert olan kişiler ise hem bireysel hem de toplumsal mutluluğa ulaşır.

Şefkat ve merhamette güneş gibi ol: Bir çok psikolog, bebeklerin kucağa alındığından itibaren şefkat verilmesi gerektiğini ve verildiğini ifade etmektedir. Soğuk ve şefkatsiz etkilere maruz kalan çocuklar ya da yetişkinler ise çevrelerine faydalı olamazlar.

Başkalarının kusurlarını örtmede gece gibi ol: Başkaların kusurlarını araştırmamak ve insanlara yaymamak insanlık açısından önemlidir.

Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol: Hiddet ve asabiyet insanlara zarardan başka hiç bir şey getirmez. Bu nedenle Mevlana, insanlara içlerindeki hiddeti ve asabiyeti dizginlemeleri gerektiğini öğütler.

Tevazu ve alçak gönüllülükte toprak gibi ol: Gelip geçici olan tevazu, makam, servet, şöhret gibi olgular insanları doğru yoldan saptırır.

Hoşgörülükte deniz gibi ol: Hoşgörü sayesinde insanlar birbirlerini dinler, anlar ve saygı duyar. Bu nedenle de hoşgörülü olmak insanların iletişimlerini olumlu yönde etkiler.

Ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol: İnsanın sözüyle özü bir olmalıdır, insalar iki yüzlü hareket etmemelidir.

Mevlananın Yedi Öğüdü Nedir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Rüveyda dedi ki:

  teşekkürler ödevimde çok yardımcı oldu

 2. Azra Aslan dedi ki:

  Çok güzel bir kaynak olmuş

 3. büşra dedi ki:

  bence çok güzel bir site

 4. Anonim dedi ki:

  Çok iyi işine yaradi

 5. Yaren dedi ki:

  Bence tebrikler

 6. Ru3ueu64a56hw dedi ki:

  Yarim yazmışsın yardım mı demek istedin

 7. Esra dedi ki:

  Bu sayfa çok işime yaradı

  1. Anonim dedi ki:

   benimde

  2. Anonim dedi ki:

   Benimde işime yaradı

 8. Anonim dedi ki:

  Bence çok güzel bir site

 9. SEVDE TAŞHAN dedi ki:

  SELAM….Mevlana ve 7 Öğüdü ile ilgili proje çalışmam için kaynağı belli olan bilgi ve açıklamalara ihtiyacım var. İnternetteki çoğu bilgi ve açıklamalarda kaynak belirtilmemiş. Tavsiyeniz var mıdır ?

  1. SALİH BEŞLİ dedi ki:

   Çok güzel bir kaynak tebrikler.

YORUM YAZ