Mevlana’nın Kişilik Özellikleri

Mevlana, ünlü bir tasavvuf adamı ve bilgindir bu nedenle de yaşamıyor olmasına rağmen halen insanlar tarafından örnek alınan bir kişilik olma özelliğini korumaktadır. Hz. Mevlana Celaleddin Rumi, öncelikle olgun, alim bir kişiliğe sahiptir. Bu nedenle de Mevlana Celaleddin Rumi, insanlar arasında ırk, dil, din ve mezhep ayrımı yapmamıştır.

Mevlana Celaleddin Rumi, insanlara merhameti ile, insan sevgisi ile, nazikliği ile yaklaşmıştır ve bu özellikleri ile tüm insanlara da örnek teşkil etmiştir.

Mevlana Celaleddin Rumi, sadece bir din adamı değildir; aynı zamanda fikir ve sanat konusunda da kendisini geliştiren bir alimdir. O, insanı mukaddes bir varlık derecesine yükseltmiştir ve insanların fikirlerine, özgürlüklerine de değer vererek saygı göstermiştir. İnsanları tanımadan onları kesinlikle yargılamayan Mevlana, kuşkusuz tüm insanlara değer vermiştir.

Mevlana Celaleddin Rumi, en kötü insanı bile sevgiye layık olarak görmüştür; hayatı boyunca Allah sevgisinin insanı ne kadar yücelttiğini savunmuştur ve insanlara da bunu anlatmaya çalışmıştır.

Mevlana’nın Kişiliği Hakkındaki Yazımıza Yorumlarınızı Anında Aşağıdan Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.