Meslek Liseli Öğrencilere Yeni Staj Uygulaması

Milli Eğitim Bakanlığından meslek lisesi öğrencilerine büyük kolaylık sağlayacak bir uygulamanın haberi geldi. Meslek liseli öğrencilerin yapmak zorunda olduğu stajı artık mahallenin yoksul, kimsesiz yaşlılarının evinde yapabilme şansı sunuldu. Bu hem öğrenciler için hem de yoksul ve yaşlı vatandaşlar için çok güzel bir fırsat. Sosyal sorumluluk projesi haline dönen stajlar artık eziyet olmayacak.

Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye’de ilk kez hayata geçirilecek olan uygulamayı geçmiş günlerde kamuoyuna duyurdu.  Ülkemizde meslek liseli hemen hemen 2 milyon öğrenci var. Bu öğrenciler için müjdeli bir haber geldi ve evde staj fırsatı sunuldu. MEB Müsteşarı Yusuf Tekin uygulamayı şu şekilde tanıttı; ” 81 ilde Meslek Lisesi öğrenciler ailelerimizle buluşuyor”. Bu uygulama meslek lisesinde eğitim alan 10, 11 ve 12’nci sınıf öğrencilerini kapsıyor. Uygulamanın detaylarını ise şu şekilde anlattı; ”Öğrenciler projeye dahil edilmeden önce ailelerinin onayı gerekecek. Ailesi onay veren öğrenciler projeye tahsis edilmiş koordinatör öğretmenlerle birlikte mahallesinin muhtarının belirlediği muhtaç kimselerin kapısını çalarak onlara yetenekleri doğrultusunda yardımda bulunacak.

Yiyecek-içecek bölümünde eğitim alan öğrenciler, yaşlı ve yemeklerini hazırlayamayacak durumda olan kişiler için yiyecekler hazırlayacak. Kuaförlük bölümü öğrencileri yardıma muhtaç yaşlılarımızın saçlarını kesecek tıraşlarını yapacak ve bakımlarına yardımcı olacak. Teknoloji bölümü öğrencileri yaşlıları telefon ve internet kullanımında bilgilendirecek.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.