TEOG Merkezi Ortak Sınav Tarihleri 2014

TEOG diye bilinen yeni SBS sistemi Merkezi Ortak Sınav tarihleri açıklandı. Buna göre 8. sınıf öğrencilerinin girecekleri ve daha iyi bir liseye yerleşmelerine olanak sağlayacak olan merkez ortak sınavlar ne zaman yapılacak. İşte tüm detaylar :

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Ortaöğretime Geçiş Ortak Sınavları sisteminde, 8. sınıf öğrencileri birinci dönem ortak sınavına 26-27 Kasım 2014, ikinci dönem ortak sınavına ise 27-28 Nisan 2015’te tâbi tutulacak.

merkezi ortak sınav tarihleri

8. sınıflarda okuyan öğrenciler Türkçe, matematik, fen ve teknoloji, din kültürü ve ahlak bilgisi, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil derslerinden dönemde iki yazılı oluyorlarsa sınavlardan birincisi, üç yazılısı oluyorlarsa sınavlardan ikinci ortak sınav kapsamına girer.

Bakanlık sınavlarla ilgili usul ve esasları içeren ”2013-2014 Eğitim-Öğretim Yılı Ortaöğretime Geçiş Ortak Sınavları e- Kılavuzu”nu internet sitesinde duyurdu. Kılavuza Milli eğitim bakanlığının resmi web adresinden erişebilirsiniz.

Kılavuzda yer alan bilgilere bakılarak, ortak sınavlarda alınan puanlar yıl sonu başarı puanını etkileyecek.

Her dönem öğrencilerin tabii tutulduğu ortak sınavlarda ağırlıklandırılmış puanların hesaplanmasında Türkçe, matematik, fen ve teknoloji dersleri için dört katsayısı, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil ve din kültürü ve ahlak bilgisi için iki katsayısı o dersin puanıyla çarpılarak derse ait ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı hesaplanmış olacaktır. Puanlama 700 üzerinden değerlendirilecektir.

26-27 Kasım 2014 Merkezi Ortak Sınav Tarihleri Hakkında Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

5 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.