Memurluk KPSS Alımı Başvurularında Baraj Kalkıyor

KPSSile memur alımlarında baraj uygulaması kalkacak, KPSS’de baraj sistemini kaldıran düzenleme onaya gidiyor.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2014 senesinde kamu personel istihdamında kısıtlamalar yapacaklarını söyledi ve atamalarda yüzde 50 barajın geçerli olmayacağını, 2014 senesi kamu kurumları alımı için 40 bin adet atama yapılacağını ekledi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ilgili Bakanlığa ait binada 2013 senesi Eylül ayına ait bütçe değerlendirmelerini, 2013 yılı sonu bütçe gerçekleşme öngörülerini ve 2014 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısı’nı açıklayan ve yorumlayan bir basın toplantısı yaptı.

kpss başvuru kılavuzu

2014 senesinde personele ait cari harcamalarını sıkı kontrol edeceklerini dile getiren Bakan Şimşek, “Personel giderlerini biraz daha sıkabiliriz, böylece biraz daha Mali kurallar kapsamında davranacağız. Bu nedenle geçen senelerdeki kadar kamuya istihdam yapamayacağız. 2014 senesi için öngördüğümüz Bütçe Kanunu Tasarısı’nda yüzde 50 kontenjanı artık uygulamayacağız. Geçmişte emekliye ayrılan memurların koltuğuna yüzde 50 alım yapılıyordu. Bu kurumalara 40 bin atama kotası ayırdık. 2013 senesinde kamu kurumlarına bir evvelki senede emeklilik, ölüm, istifa veya nakil gerekçesiyle ayrılan personelin yüzde 50’si kadar personel ataması yapılıyordu. Bu kotayla memur gereksinimini karşılayamayacak iadeler için 79 bin kadro fırsatı verilecektir. Bu nedenle bu sene geçen yıllara nazaran kısıtlayıcı bir düzen oluşturacağız ” şeklinde açıklama yaptı.

“2014 YILINDA İSTİSNALARDA İÇİNDE OLMAK ÜZERE 74 BİN ATAMA YAPILACAK”

Emniyet, Türk silahlı kuvvetleri personelleri, öğretim üyeleri, hakim ve savcılar,  doktor ve engelli personel istihdamına ilişkin mevzuatları kapsamında kontenjan haricinde istisnaya dahil olarak yapıldığını belirten Bakan Şimşek, “2013’te de yapılan bu istisnalar, 2014 senesinde de varlığını sürdürecek. Dolayısıyla 2014 senesinde merkezi yönetim dahilindeki kurumlara kontenjan ve istisna içinde yapılacak atamalar da eklenerekl toplamda 74 bin atama gerçekleştirilecek. İçinde bulunduğumuz 2013 senesinde 130 bine yakın atama yapmıştık ” diye belirtti.

“POLİS ALIMLARI İSTİSNALARIN İÇİNDE”

Bakan Şimşek, “10 bin kişilik koruma görevlisi alınacaktı. Bu alım 2014’te gerçekleşecek mi?” diye gelen soruya şöyle cevap verdi: “İçişleri Bakanlığının bu konuyla ilişkili çalışmaları devam ediyor. Polis atamalarını polis okullarından mezunlar kişilerden seçiyoruz. Bu konuda istisnaların içindedir.”

2014 ve Daha Sonraki Yıllar İçin KPSS Baraj Uygulamasının Kaldırılacak Olması Hakkında Düşüncelerinizi ve Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.