Memurlara Ücretsiz Servis İmkanı

Memurlara Ücretsiz Servis Hizmeti Başlıyor

Pek çok memurun merakla beklediği haber servis yardımı  konusunun ne olacağıydı. 2001 yılında yaşanan ekonomik kriz neticesinde bazı kısıtlamalara gidilmişti. Bunlardan biri de memurun ücretsiz servis hakkının kaldırılmasıydı.

1 Ocak’tan itibaren Maliye, İçişleri, Enerji, Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlıkları’nın merkez ve bağlı kuruluşlarında çalışan memurlar, işe geliş-gidişlerinde ücretsiz servis kullanabilecekler.

Buna ilk somut örnek; Memur-Sen Konfederasyonuna bağlı Enerji Bir-Sen’in çabalarıyla Enerji Bakanlığına bağlı EÜAŞ,TEDAŞ ve TEİAŞ Genel Müdürlükleri’nden geldi. 9 Ekim tarihinde bu bakanlığa bağlı TEDAŞ, EÜAŞ ve TEİAŞ‘la birlikte 10 bin memur için servis ihalesini başlatacak.

2014-2015 yıllarına ait toplu sözleşme görüşmelerinde, Memur-Sen’in talep ettiği “ulaşım yardımı”ndan şimdilik Başkent’teki memurların yararlanabileceği, Hürriyet Gazetesi’nden Aysel Alp’in haberiyle duyurulmuş oldu. “Bakanlık ve bağlı kuruluşların merkez teşkilatında çalışan memurları servis hizmetinden yararlanır.” ibaresi sözleşmede yerini aldı.

Bu sayede Maliye Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı gibi bakanlıklar ile bunlara bağlı kuruluşların merkez teşkilatında görev yapan memurlar ‘ücretsiz servisten’ faydalanabilecekler.

“Büyük Şehirlerde Ulaşım Masraflı”

Yürürlüğü 2014 yılında girecek olan bu hizmet sayesinde, özellikle büyükşehirlerde çalışan memurlar yol masrafından kurtulmuş olacaklar. Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul “Memurların ulaşım masrafı oldukça yüksek. Tek vasıta ile gelenler 100 TL, iki vasıta ile gelenler 200 TL gibi bir miktarı bütçelerinden harcamak zorunda kalıyorlar. Büyükşehirlerde görev yapan memurlarımız bu masraftan kurtulmuş olacaklar.” şeklinde konuştu.

Hacı Bayram Tonbul, ilerleyen zamanlardaki toplu sözleşme adımlarında büyükşehirlerdeki bütün memurların bu hizmetten yararlanabilmeleri için uğraşacaklarını belirtti. Memur-Sen olarak diğer bakanlık ve bağlı kuruluşların da memurlarına bu ücretsiz servis hizmetini sunmaları için kendileriyle irtibat halinde olacaklarını söyledi.

2 yorum

  1. Öğretmenlerimizinde servis ücretlerinden faydalnabilmeleri sağlanabiliniyor mu? eğer faydalanabiliyorlarsa izlenmesi gereken yol haritası hakkında bilgi verirmisiniz.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.