Memurlara Fazla Mesai Konusunda İyi Haber

Zorunlu Olmadıkça Memura Fazla Mesai Yok !

Devlet Personel Başkanlığı, toplu sözleşme kapsamında belirlenen hususlar bağlamında bakanlıklara “fazla mesai ve servis” ilanını iletti.

Bu ilanda memurların işe gitmeleri için gerekli servis imkanına, çok şart olmayan durumlar dışında memurlara fazla mesai yaptırılmaması şeklindeki maddeler ve bu maddelerin en kısa zamanda uygulanmasının gerekliliğine değinildi.

Bir günlük mesai saatlerini aşan hizmetlerde bulunan memura izin verilmesi için Başbakanlık genelgesi de kaleme alınıyor. Buna ek olarak Sümer Holding personelinin işsizlik sigortası kesintisinin kaldırılması da istendi.

memur fazla mesai

EN KISA ZAMANDA UYGULANMALIDIR 

Devlet Personel Başkanı Mehmet Ali Kumbuzoğlu, 2014-2015 döneminde geçerli olacak İkinci Dönem Toplu Sözleşme Görüşmelerinden çıkan maddeleri ele almak gerektiğini memurların mali ve sosyal hakların korunması amacıyla ilgili bakanlıklara açıklamalar iletildi. Gönderilen yazıda anlaşma yapılan mali ve sosyal haklarında hususların yer aldığı ve bu konudaki çalışmaların ilgili kurumlarca en kısa zamanda uygulanması rica edildi.

Enerji ve ulaştırma, yerel yönetim, bayındırlığında yer aldığı altı hizmet alanını kapsayan hususların yer aldığı yazıda, toplu sözleşmede belirtilen merkezde vazifede bulunan memurların iş saatlerinde servis imkanı tanınması amacıyla çalışmanın yürütülmesi gerektiği belirtildi. Yine bu yazıda, Büyükşehir belediyelerine ait kuruluşların kadrolarında hizmet veren daire başkanlarının ek göstergelerinin 3600 olarak ayarlanması konusunda yasal çalışmaya gidilmesi de istendi.

Kamu görevlilerinin çok gerekli durumlar oluşmadığı sürece günlük çalışma saatlerini aşan bir görevde bulunmaması ve fazla mesaide bulunan kamu görevlilerine müsaade tanınması amacıyla Başbakanlık genelgesi hazırlanacağı da belirtildi. Yine yazıdaki bir diğer konu ise iş yükü ağır mahkemelerde vazifeli memurlar ile sözleşmeli personele de ekstra çalışma ücretine tabii tutulması istemiyle çalışmalar gerçekleştirileceğine de değinildi.

Memur fazla mesai haberimiz hakkında yorumlarınızı aşağıdan hemen yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.