Memur Maaşlarına Zam 2014

Memur Maaşlarına Zam 2014, Memur maaşların zam yapılacak mı

Maliye Bakanlığı’nın memurlara enflasyon farkı ödeyip ödemeyeceği  bugünlerde merak konusu. Memurların enflasyon zammı alması gerektiği düşünülürken bu konuda hala kesin bir karar çıkmış değil. Konuyla ilgili detayları haberimizde bulabilirsiniz.

2013 yılında yapılan toplu sözleşmelerde memurlara 123 lira zam yapılması kararı alınmıştı. Ancak bu kararda enflasyon farkı unutuldu. bu nedenle memurlar 2014 yılı temmuz ayına geldiğimiz şu günlerde memurların enflasyon nedenli kayıpları 200 liraya ulaştı. Bu mağduriyetin üzerine İstanbul milletvekili Kadir Gökmen meclise bir soru önergesi sundu. Önergeye göre önceki yıllardan farklı olarak memurlara seyyanen zam yapılması yanlış. Önceki yıllarda memur maaşlarına yapılan zam tüm maaş üzerinden oransal olarak hesaplanırken son zamda taban maaş üzerinden hesaplama yapılması da mağduriyeti artırıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ise önergeye cevap olarak şu an böyle bir çalışma yapılmadığını ifade etti.

Bakan Çelik’in açıklamasına birçok tepki geldi. Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk da ortak tepkiyi belirterek memurlara hakkı olan zammın yapılması gerektiğini söyledi.

Mevcut durumda Bakan Çelik’in açıklamaları memurların 2013 yılında aldıkları seyyanen zamda enflasyon oranının göz önünde bulundurulmaması mağduriyetine göz yummuş oluyor. Ancak mağduriyet göz yumulamayacak kadar büyük. Zam ile birlikte memur maaşı yüzde 5.2 oranında artmış bulunuyor ancak enflasyon oranı da yüzde 6’nın üzerinde. Bu mağduriyetin giderilmesi için tepkilerini sürdüren memurlar, yapılan hatanın bedelini ödemek istemiyor. Memura yapılacak zamların sadece sözleşmelerle sınırlı kalması da kabullenilemez bir durum. TBMM plan ve bütçe komisyonundan geçip genel kurula ulaşan torba yasaya eklenecek bir madde ile memur ve emeklilerin içinde bulunduğu bu mağduriyet giderilebilir. Bakan Çelik’in konuyla ilgili yaptığı açıklamalar ise kabul edilebilir gibi gözükmüyor.

ÇOK GEÇ OLMADAN MEMURA VE EMEKLİYE HAKKI OLANI VERİN 

Sendikalar memur ve emeklilerin hakkı olanı alması için tepkilerini göstermeye ve bakanlığa çağrıda bulunmaya devam ediyor. Torba yasa dahilinde vergi ve SSK borçlarının düzenlenmesi, patrona kasa affı getirilmesi, trafik cezalarının affedilmesi gibi noktalar yer alıyor. Bu noktalara eklenecek bir madde ile memur ve emeklilerin haklarının ödenmesi de gerçekleştirilemeyecek bir durum değil. Memurların Bakan Çelik’ten beklediği açıklama ise, önergeye cevaben yaptığı açıklamanın tam tersi yönde olacak şekilde memura beklenen farkın ödeneceği yönünde bir açıklama. Daha önceden memura ve emekliye yönelik ezdirilmeyecek yönünde açıklamalar da bu durumun çok gerisinde kalmış bulunuyor.

 

Memura Ek Zam Var Mı Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.