Memur Maaş Adaletsizlikleri Ek Zamla Giderilmelidir

Geçtiğimiz sene yapılan toplu sözleşmeler uyarınca 123 liralık zamma evet diyen memurlar, 2014 yılı itibar ile enflasyon ile beraber kayıplarını 200 TL civarına çıkardılar. İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt konu ile ilgili bir önerge vererek, memurların kayıplarının giderilmesi gerektiğini söyledi. Maaşlara önceki senelerde yüzdelik artışlara bakılarak zam yapıldığını söylerken şimdilerde, bu durumun değiştiğini ve bununla yapılmadığını söyledi.

Bakan Çelik ise konu ile ilgili açıklama yaptı ve ilave zam yapılmayacağını söyledi. Kamu- Sen bu konuda tepki göstererek şu açıklamayı yaptı:

” 2013 senesindeki toplu sözleşmede, seyyanen zam da enflasyon farkı alamayan memurların mağduriyetine Bakan Çelik’in göz yumduğunu, 2014 yılında da bu durumun devam etmesinden ötürü memurların zor durumda kaldığını, aradaki farkın mutlaka memura ödenmesi gerektiğini belirtti. Torba yasada ek bir madde ile memurlara enflasyon farkını ödemek gerektiğini belirtti ve açıklamasında ayrıca Türkiye Kamu- Sen olarak bir kez daha yetkilileri çalışmaya davet ediyoruz, vergi ve SSK borçlarını yapılandıran ve patronlara türlü af getiren torba yasada memurlara bir vurdumduymaz tavır takınılıyor. Bu durum acilen giderilmeli ve 2.5 milyon memurun mağduriyeti Bakan Çelik tarafından da fark edilmeli. Başbakan ve Maliye bakanı daha önce bir çok açıklamada memurlara yönelik onları ezdirmeyeceğiz açıklamaları yapmıştır ancak bu laflar hep havada kalmıştır.”

eokul-meb.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.