Mehmet Ağar’dan CHP itirafı

Meclis Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu’na konuşan Mehmet Ağar, AK Parti’nin Türkiye’nin bölünmesinin önündeki bir numaralı engel olduğunu söyledi. Tarihi bir itirafta da bulunan Ağar, hayatta bir kez CHP’ye uyduk ve mahvolduk, dedi.

Mehmet Ağar'dan tarihi CHP itirafı

Ağar, 2007 yılındaki Cumhurbaşkanlığı seçiminde CHP’ye uymalarının kendilerini mahvettiğini kaydetti. Star, Ağar’ın, Aydın Yenipazar Cezaevi’nde Komisyona 4 saat boyunca bilgi verdiği 107 sayfalık ifadesine ulaştı:
– Mehmet Ağar, 28 Şubat başta olmak üzere askerin siyasete müdahale etmesini anlatırken, “Bunlar, arzu edilen iktidarı getirmek için oldu” dedi. Ağar, şöyle konuştu: “Maalesef bizim üst düzey askerlerin sosyal çevreleri, halk değil, kendi yakın meslektaşları ve holdinglerin zaman zaman verdiği davetler, 30 Ağustos resepsiyonu, 29 Ekim resepsiyonu, üç beş tane konser veya tiyatroya gitmekten ibaret yıllardır. Yani kopmuş.”
Erbakan borçlanmadı o yüzden
-Ağar 28 Şubat darbesinin en önemli sebeplerinden birinin ise Refahyol hükümetinin Hazine borçlanmasına gitmemesi olduğunu söyledi. Hazine’nin daha önce bankalara borçlandığını hatırlatan Ağar, “Erbakan Hoca kesmişti onu. Üç beş seferinde çıkarmadı borçlanmaya. ‘Var paranız kardeşim, niye borçlanalım durduk yerde?’ diyor. O zaman holdinglerin en önemli kâr alanı faiz gelirleriydi. Buradan istifade edenler sivil ve askerî bürokratik kesimin dışındakiler”dedi.
-Ağar, 27 Nisan öncesi Cumhurbaşkanı seçimine girmemelerini de değerlendirdi. “Hayatımızda bir hata yaptık onun da cezasını kendimize verdik. Temyizi kabil olmamak üzere siyasetten uzaklaştırılmasına”diyen Ağar, “Sultan Abdulhamit, Rus elçisini çağırır ‘Bunun dediğinin tersini yapmaktır benim politikam’ dermiş. Biz sağ gelenekten gelenler olarak CHP’li ne derse tersini yapmaktır bizim politikamız. Bir kere düzünü yaptık mahvetti o da bizi. Hâlbuki gibi Abdülhamit gibi yapmamız lazım. CHP ne yapsa tersini yapsan işi götüreceğiz ama onu akıl edemedik” itirafında bulundu.
Bölünmenin önündeki en büyük engel AK Parti’dir
Mehmet Ağar, bugün Türkiye’nin bölünmesinin önündeki en büyük unsurun AK Parti’nin Doğu ve Güneydoğu’daki gücü olduğunu söyledi. Ağar, “Bugün Türkiye’nin en önemli güçlerinden biri kabul etmek gerekir ki, AK Parti’nin o bölgelerdeki büyük siyasi gücüdür. Bu güç, Türkiye’nin bölünmesinin önündeki bir numaralı engeldir” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.