MEB Yeni SBS Puanları ve Sıralamalarını Açıklamayacak

MEB Hatalı 2013 SBS Puanları ve Sıralamalarını Açıklamayacak

Mahkemeden gelen kararla geçen sene SBS’de puanı yanlış hesaplanan öğrencilerin , puanlarını baştan hesaplayan MEB velilerdeki kaygıyı gidermek amacıyla bu öğrencilerin yeni puan ve sıralarını açıklamayacak.

Geçen sene SBS’ye giren öğrencilerin puanlarını yeniden hesaplayan MEB ” velilerde kaygı yaratmamak” amacıyla bu öğrencilerin yeni sıra ve puanlarını açıklamamaya karar verdi. Yeni hesaplama sayesinde daha üst puanlı okullara gidecek olan 4 öğrencinin ismi ise saklanıyor.

Danıştay  2013 senesinde son kez yapılan ve katılımı 2 milyon 112 bin 604 kişi ile gerçekleşen SBS’nin sonuçlarının mahkeme kararıyla itirazının ardından. 1.1 milyon öğrencinin puanları tekrar hesaplanmış ve bunun sonucunda 4 öğrenci bir üst okula , 99 öğrencinin ise bir alt okula yerleşmesi gerektiğine karar vermiştir.

meb soru

TÜM SIRALAMA DEĞİŞİR

İnternette dolaşan haberler neticesinde, sınav sonuçlarının hesaplanmasından sonra veli ve öğrencilerde tüm sıralamaların değişeceğine yönelik bir algı oluştu. MEB’e gelen bilgilendirme sonucunda , üst okula gitmeyi hak eden 4 öğrencinin adını sır gibi saklayan MEB, velilerde herkesi sıralamasının değişeceğine yönelik algının ortadan kalkmasına yardımcı olmaya çalışıyor.

Yeni hesaplamalar neticesinde 99 öğrencinin daha alt okula gitmesi gerekliliği ortaya çıktı ancak MEB bu öğrencileri de mağdur etmeyip, hak ettiği okullara yerleştirecek Bakanlığın incelemeleri neticesinde, bu 99 öğrencinin okul kontenjanının son öğrencisi olmadıklarını tespit etti. Bu 99 öğrencinin diğer alt okulda kalan öğrencilerin haklarını gasp etmediğini savundu.

Sizce 2013 SBS Yeni Puanları ve Başarı Sıraları Açıklanmalı mı ? Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.