MEB Sınavları Tabletler Üzerinde Yapacak

Yazılı sınav soru dönemi bitiyor, tabletlerden elektronik online sınav yapılacak.

Milli Eğitim Bakanlığı, Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi (FATİH) ile işbirliği yaparak yeni bir proje üretti. Bu projeye göre artık yazılı sınavlar binlerce öğretmenin hazırlayacağı ortak havuz sistemindeki on binlerce sorunun olduğu bir ana merkezden sorular alınarak yapılacak.

bilgisayar

Bu havuz öğretmenlerin hazırladığı ve komisyon tarafından değerlendirilerek oluşan sorulardan oluşacak. Ayrıca öğretmenler hazırladıkları her sorudan da belli bir ücret alacaklar.

KÂĞIT DEVRİ BİTİYOR

Öğretmenler sınav yapacakları zaman bu ortak havuz sisteminden soru çekerek kendi tabletlerinden öğrencilerin tabletlerine soruları gönderecek. Aynı sınıfta bulunan her öğrenciye farklı sorular yönlendirileceği için de kopya çekilmesinin önüne geçilecek. Öğrenciler soruları yine bu tabletlerle cevaplayacak böylelikle öğretmenler de binlerce kâğıt taşımaktan kurtulmuş olacak. Bu sistemin önümüzdeki üç yıl içinde hayata geçirilmesi düşünülüyor.
Görüntülü Soru Sistemine Geçiş

Tabletler sayesinde sınavlarda artık görüntülü sorularda rahatlıkla sorulabilecek. Derslerin akıllı tahtalarda işlenmesine alışan öğrenci görüntülü ders işlenmesine alışacak buna bağlı olarak sınavlarda da coğrafi veya tarihi bir olayı simgeleyen sorular sorulabilecek.
Psikolojik rahatlıksağlayacak

Ortak havuz sayesinde öğrencilere notlarını etkilemeyecek birkaç soru da sorulabilecek. Böylelikle öğrenciler kendilerini sınava daha iyi hazırlayacak ve sınav esnasında yaşayacakları kaygı azalarak sınava psikolojik açıdan da rahat olarak girecekler.

Sizce Online Sınavlar Türkiye’de Başarılı Olabilir mi? Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

5 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.