MEB Görevde Yükselme Sınavı Kontenjanları

MEB Görevde Yükselme Sınavı Kontenjanları hakkında bilgi kısaca.

Milli Eğitim Bakanlığı görevde yükselme sınavının başvurularını elektronik olarak 4 ile 13 Ağustos 2014 tarihleri arasında alacağını duyurdu. Görevde yükselme sınavı, bakanlığın taşra ve merkez teşkilatında hizmet gerekleri uyarınca belirlenmiş memur ve münhal şef kadrosu ile norm kadro açığı için yapılacak.

Görevde Yükselme Sınavı’nın yapılacağı tarih ise 13 Eylül 2014 Cumartesi günü saat sabah 10.00 olacak. Sınavın yapılacağı iller listesi şu şekilde:

ANKARA, ADANA,  ANTALYA, BURSA, DENİZLİ, DİYARBAKIR, EDİRNE, ELAZIĞ, ERZURUM, ESKİŞEHİR, GAZİANTEP, İSTANBUL, İZMİR, KAYSERİ, KONYA, SAMSUN, SİVAS, TRABZON, VAN, ZONGULDAK.

Başvuru şartları ve başvuru esasları yönetmeliğin onuncu maddesinde yer alıyor. Bu maddeye göre eğer yazılı bir sınav bakanlık tarafından yapılıyorsa sınav yapılmadan en az bir ay önce İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından duyurulmalıdır. Bu duyuru atama yapılacak kadroların derece, unvan, sınıf ve sayısı bilgilerini içermelidir. Ayrıca başvuru tarihi ve başvuru süresi ile başvuru yeri bilgileri de bu açıklamada yer almalıdır. Sınavdaki konuların ağırlığı ile konu başlıklarının ne olacağı da belirtilmelidir.

On birinci yönetmelik maddesinde yer alan başvuru esaslarına göre:

– Yönetmeliğin altıncı maddesinde belirtilen şartlara sahip olan kişiler son başvuru tarihinden itibaren başvuru yapabileceklerdir.

– İlgili mevzuatı doğrultusunda alınan izinler kullanılmakta ise, aylıksız izin de buna dahil olmak üzere, başvuru yapma hakkına sahip olunacak.

– İlan edilen kadrolara başvuramayacak kişiler ise bunlara sınavsız atanma hakkı bulunanlar, memuriyeti olanlar ve diğer kurum personelleri olacak.

– www.meb.gov.tr ile http://ikgm.meb.gov.tr internet sitelerinden bakanlık başvuruları inceledikten sonra görevde yükselme sınavına aday olma hakkına kavuşanların listesine bakılabilecek.

Başvuru şartları ise şunlardır:

– 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 68. maddesinin B bendinde yer alan şartların ve ikinci fıkrada kadrolar itibariyle belirtilen hizmet süresi ve eğitime ilişkin şartların taşınması gerekmektedir.

– Görevde yükselme sınavının başarı ile geçilmesi gerekmektedir.

Şef kadrosu adayları için başvurunun son gününden itibaren geçerli olması gereken başka özel şartlar da bulunmaktadır. Bu şartlar şu şekilde sıralanabilir:

– En az iki senelik yüksekokul mezuniyeti almış olmak gereklidir.

– En az 5 sene devlet memurluğunda çalışmış olmak gerekmektedir ve bunun en az son iki senesi bakanlıkta yapılmış olmalıdır.

Memur kadrosu adayları için başvuru tarihinin son gününden itibaren geçerli olması gereken başka özel şartlar da bulunmaktadır. Bu şartlar şu şekilde sıralanabilir:

– En az lise ve dengi bir okul mezuniyeti almış olmak gereklidir.

– En az 3 sene devlet memurluğunda çalışmış olmak gerekmektedir ve bunun en az son iki senesi bakanlıkta yapılmış olmalıdır.

MEB 2881 Şef ve 3070 Memur Alımı Yapacak Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.