MEB: Ders Kitabı Dışında Kitap Aldırmak Yasak

Öğretmenlerin ya da okulun öğrencilere devletin verdiği kitapların dışında kitap aldırması yasak… Milli Eğitim Bakanlığı; öğretmenleri, eğitim materyali olarak yalnızca ders kitapları kullanmaları şeklinde ikaz etti.

MEB Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük’ün kaleminden çıkan genelgede, bazı hatırlatmalar yapıldı. Bunların içinde; ilköğretimin 4 yıl süreli ve zorunlu eğitim olduğu, yine ortaokullarında 4 yıl süreli ve zorunlu eğitim olduğu; 4 yıl süreli ve zorunlu eğitimin en sonuncusunun da lise olduğu geçiyordu.

Öğrencilere daha nitelikli eğitim verilmesi amacıyla 2012-2013 eğitim-öğretim yılında okullarda kullanılan haftalık ders çizelgelerinin yenilendi. Ayrıca mevzuatın yenilenmesinin bir diğer nedeni nitelikli eğitimin en gereklilerinden olan nitelikli ders materyallerinin hizmete sunulabilmesidir.

öğretmen meb maaş

Büyük, ”Bu yenilenen ve geliştirilen öğretim programları dahilinde hazırlanan ders kitabı, öğrenci çalışma kitabı ve öğretmen kılavuz kitapları eğitime oldukça katkı sağlayacaktır”. şeklinde konuştu.

”Velilere maddi külfet yüklemeyin”

İlgili Bakanlığın zaman zaman yaptığı uyarılara rağmen kullanılan yardımcı ders materyalleri hakkında Büyük, şöyle açıklama yaptı:

‘ Öğretmenlerin ders işleyişi sırasında bu materyallerden ödev vermesi nedeniyle bunu almaya zorunlu kılınan velilerin olduğu tespit ediliyor. Bu bilgiler doğrultusunda, Bakanlık eskisine nazaran çok daha hassas olacak. Ders materyallerinde iyileştirmeye gidilmesi nedeniyle bu tip materyallere artık ihtiyaç duyulmayacak. Buna rağmen bu tip kitapların alınmasının zorunlu kılınması, derste bu tarz kitaplardan işlenmesi, bu tip kitaplardan ödev verilmesi, velileri külfet altına sokmak gibi uygulamaların yapılmaması yönünde öğretmenler Valilikler tarafından uyarılacaktır.”

25 yorum

  1. Okullar açılalı 3 hafta oldu-liselere daha kitaplar verilmedi,verilen 3-5 kitap tamamen boş içerik,az sayıda ki sorunun cevaplarını da arka sayfalara vermişler–kısaca:çocuklar hazır cevapları yazın,düşünmeyin,araştırmayın…;sonra tamamen bilgisiz,kolay ikna edilen ve yönetilebilen bir nesil çıkacak…artık nasıl anlarsanız;

  2. iyi günler,ben ostim serhat mahallesinde oturuyorum,kızım ostim ilk öğretim okulu 4.sınıfa gitmektedir.fakat her yıl gerçekleşen bir durumdan bahsetmek istiyorum,okul her yıl devlet kitaplarının yetersiz olduğunu söyleyerek bize her yıl kitap satmaktadır.işte yine bu yıl kızım dörde geçti ve yine bize 65 tl ye 3-5 kitap sattılar.almasan bir dert ödevleride o kitaplardan veriyorlar,bu sıkıntılı durumdan sıkıldık,devlet okulu ticarethaneye dönmüş,hemen hemen her hafta para almak için geziler,sinema gibi şeylerle bizden para alınıyor,gitmek istemeyen gitmiyor fakat diğerleri gidince göndermesen olmuyor,en önemliside bu ticarete bir dur deyin artık,devletin kitapları ne kadar yetersiz bilmiyorum,ama eğer yetersiz diyorsanız ben o kitapların parasını göndereceğim,değilseokul bize her yıl neden kitap satıyor,okul başlıyor ders kitabı satılıyor fen ve sosyal bilgini,matematik yolculuğu gibi vs. okul tatile giriyor tatil kitabı satılıyor,bu nasıl okul bu şikayetimdir,lütfen ilgilenin.

  3. üç çocuğum okula gidiyor şu anda devletin verdiği kitaplardan yeterli ders verilmiyor. üç çocuğa 36 tl kitap aldım şimdi gene kitap satıyorlarmış harçlıklarını alıcaz diye tehtit ediyorlarmış kitap parası getirmedi diye para vermedikleri için eksi atıyorlarmışdevletin bundan haberi varsa şikayetçi değilim devletin haberi yoksa şikayetçiyim.bu durumubasına yansıtıcam bu konuya el atarsanız iyi olur.

  4. valla bu hem olumlu hem de olumsuz. Olumlu yönü fazladan kitap taşımayacağız. Olumsuz yönleri ise şunlar: biz özel okulda okumuyoruz ki kardeşim, ders kitapları yetersiz. Sonra eğer sadece bu kitaplara bir de defterlere çalışırsak deneme sınavlarını, yazılıları nasıl yapacağız. Zaten dershaneleri kapatacaksınız e bari bunları kullanmamıza izin verin. Neyiz biz keriz miyiz. her şeyden mahrum olacağız bir de bu iyi eğitim sistemi olacak öyle mi? Bence bu çok ama çok aptalca. Saygılar… :( not: bizim matematik hocası ille de tüdem ille de tüdem diye tutturuyor. Artılı sorular soruyor.

  5. Yani diyor ki; okumak güzel ama sistemin dışına çıkmayın. Biz ne öğretirsek sadece onu olmanıza izin veririz. Biz hepinizin basma kalıp et yığını olmanızı istiyoruz. Düşünmeyin, ayırt etmeyin, sorgulamayın biz sizin yerinize hepsine karar veririz… Ne hallere geldik…

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.