MEB: Ders Kitabı Dışında Kitap Aldırmak Yasak

MEB: Ders Kitabı Dışında Kitap Aldırmak Yasak
 • 02.11.2013

Öğretmenlerin ya da okulun öğrencilere devletin verdiği kitapların dışında kitap aldırması yasak… Milli Eğitim Bakanlığı; öğretmenleri, eğitim materyali olarak yalnızca ders kitapları kullanmaları şeklinde ikaz etti.

MEB Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük’ün kaleminden çıkan genelgede, bazı hatırlatmalar yapıldı. Bunların içinde; ilköğretimin 4 yıl süreli ve zorunlu eğitim olduğu, yine ortaokullarında 4 yıl süreli ve zorunlu eğitim olduğu; 4 yıl süreli ve zorunlu eğitimin en sonuncusunun da lise olduğu geçiyordu.

Öğrencilere daha nitelikli eğitim verilmesi amacıyla 2012-2013 eğitim-öğretim yılında okullarda kullanılan haftalık ders çizelgelerinin yenilendi. Ayrıca mevzuatın yenilenmesinin bir diğer nedeni nitelikli eğitimin en gereklilerinden olan nitelikli ders materyallerinin hizmete sunulabilmesidir.

öğretmen meb maaş

Büyük, ”Bu yenilenen ve geliştirilen öğretim programları dahilinde hazırlanan ders kitabı, öğrenci çalışma kitabı ve öğretmen kılavuz kitapları eğitime oldukça katkı sağlayacaktır”. şeklinde konuştu.

”Velilere maddi külfet yüklemeyin”

İlgili Bakanlığın zaman zaman yaptığı uyarılara rağmen kullanılan yardımcı ders materyalleri hakkında Büyük, şöyle açıklama yaptı:

‘ Öğretmenlerin ders işleyişi sırasında bu materyallerden ödev vermesi nedeniyle bunu almaya zorunlu kılınan velilerin olduğu tespit ediliyor. Bu bilgiler doğrultusunda, Bakanlık eskisine nazaran çok daha hassas olacak. Ders materyallerinde iyileştirmeye gidilmesi nedeniyle bu tip materyallere artık ihtiyaç duyulmayacak. Buna rağmen bu tip kitapların alınmasının zorunlu kılınması, derste bu tarz kitaplardan işlenmesi, bu tip kitaplardan ödev verilmesi, velileri külfet altına sokmak gibi uygulamaların yapılmaması yönünde öğretmenler Valilikler tarafından uyarılacaktır.”

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. damla dedi ki:

  bizim hocada istiyor ailem yasak olduğunu bildiği için vermiyo ee ben napcam yardım

 2. sevinç m.kara dedi ki:

  Okullar açılalı 3 hafta oldu-liselere daha kitaplar verilmedi,verilen 3-5 kitap tamamen boş içerik,az sayıda ki sorunun cevaplarını da arka sayfalara vermişler–kısaca:çocuklar hazır cevapları yazın,düşünmeyin,araştırmayın…;sonra tamamen bilgisiz,kolay ikna edilen ve yönetilebilen bir nesil çıkacak…artık nasıl anlarsanız;

 3. hüseyin dedi ki:

  iyi günler,ben ostim serhat mahallesinde oturuyorum,kızım ostim ilk öğretim okulu 4.sınıfa gitmektedir.fakat her yıl gerçekleşen bir durumdan bahsetmek istiyorum,okul her yıl devlet kitaplarının yetersiz olduğunu söyleyerek bize her yıl kitap satmaktadır.işte yine bu yıl kızım dörde geçti ve yine bize 65 tl ye 3-5 kitap sattılar.almasan bir dert ödevleride o kitaplardan veriyorlar,bu sıkıntılı durumdan sıkıldık,devlet okulu ticarethaneye dönmüş,hemen hemen her hafta para almak için geziler,sinema gibi şeylerle bizden para alınıyor,gitmek istemeyen gitmiyor fakat diğerleri gidince göndermesen olmuyor,en önemliside bu ticarete bir dur deyin artık,devletin kitapları ne kadar yetersiz bilmiyorum,ama eğer yetersiz diyorsanız ben o kitapların parasını göndereceğim,değilseokul bize her yıl neden kitap satıyor,okul başlıyor ders kitabı satılıyor fen ve sosyal bilgini,matematik yolculuğu gibi vs. okul tatile giriyor tatil kitabı satılıyor,bu nasıl okul bu şikayetimdir,lütfen ilgilenin.

 4. ömer akkoca dedi ki:

  meb in sitesine şikayette bulunun zorla kitap aldırıyorsa öğretmenler.

 5. nuray dedi ki:

  her sene yenilenen ders kitapları bir önceki senenin kitabını aratıyor.Daha derli toplu ,kapsamlı bir kitap kullanarak ağız tadıyla ders işlemek ne mümkün.

 6. Selin dedi ki:

  MEB DE YETERLİ DERS KİTAPLARI YAPSIN BİZ DE KİTAP ALMAK ZORUNDA OLMAYALIM.

 7. melek dedi ki:

  çok kötü senin sayende yüklerimiz fazlalaştı meb

  1. melek dedi ki:

   belimizde eyilme başladı belimiz acıyo artık şu kitapları iki kitap iki kitap yerine tek kitap haline getir aynı 2012-2013 teki gibi lütfen sana yalvarıyorum

   1. burak dedi ki:

    aynn ders kitabıyla çalışma kitabı birleşik olsa off yoğun istek üzerine yaparlar inşşalahh melek

    1. zeynep dedi ki:

     Bencede Melek benim çantam mesela çarşamba günleri ve perşembe günleri çok ağar oluyo ve taşıyamıyorum.

   2. güray dedi ki:

    kendini az zorla ikisine bile hiç bir şey

    1. duru dedi ki:

     Aynen çok zor.Cuma günleri ben taşıyamıyorum,ek poşet getiriyorum.

     1. şadiye dedi ki:

      Haklısınız benimde perşembe günleri ço ağır oluyor yanımda poşette kitap götürüyorum….

 8. hakkı dedi ki:

  üç çocuğum okula gidiyor şu anda devletin verdiği kitaplardan yeterli ders verilmiyor. üç çocuğa 36 tl kitap aldım şimdi gene kitap satıyorlarmış harçlıklarını alıcaz diye tehtit ediyorlarmış kitap parası getirmedi diye para vermedikleri için eksi atıyorlarmışdevletin bundan haberi varsa şikayetçi değilim devletin haberi yoksa şikayetçiyim.bu durumubasına yansıtıcam bu konuya el atarsanız iyi olur.

  1. hakkı dedi ki:

   bu okulda beykoz çavuşbaşında. veli olarak huriye gök.okulun adı zafer sarı yer i.ö.o.

 9. sena_minör11 dedi ki:

  valla bu hem olumlu hem de olumsuz. Olumlu yönü fazladan kitap taşımayacağız. Olumsuz yönleri ise şunlar: biz özel okulda okumuyoruz ki kardeşim, ders kitapları yetersiz. Sonra eğer sadece bu kitaplara bir de defterlere çalışırsak deneme sınavlarını, yazılıları nasıl yapacağız. Zaten dershaneleri kapatacaksınız e bari bunları kullanmamıza izin verin. Neyiz biz keriz miyiz. her şeyden mahrum olacağız bir de bu iyi eğitim sistemi olacak öyle mi? Bence bu çok ama çok aptalca. Saygılar… :( not: bizim matematik hocası ille de tüdem ille de tüdem diye tutturuyor. Artılı sorular soruyor.

 10. emilie dedi ki:

  meb in hiçbir şeyden haberi yok… en azından bazı hocalar başka kitaplardan ders yapıyorlar. :/

 11. emilie dedi ki:

  meb in hiçbir şeyden haberi yok… en azından bazı hocalar merhamet gösterip ders yapıyorlar. :/

 12. eliz dedi ki:

  ben pek taraftarı değilim ama kararlarına saygı duymak gerekir

 13. yiğit dedi ki:

  siz bide ögrenci olsaydınızda bizim halimizi anlasaydınız onca kilo kitap taşıyoruz birde onlarımı taşıcaz yaşa Meb

 14. pelin dedi ki:

  5.sınıf yazılı fen cevabı

 15. ama ders kitapları yeterli gelmiyor

 16. Asil Terzi dedi ki:

  Yani diyor ki; okumak güzel ama sistemin dışına çıkmayın. Biz ne öğretirsek sadece onu olmanıza izin veririz. Biz hepinizin basma kalıp et yığını olmanızı istiyoruz. Düşünmeyin, ayırt etmeyin, sorgulamayın biz sizin yerinize hepsine karar veririz… Ne hallere geldik…

 17. Aysun Topal İnal dedi ki:

  kıtapların içeriklerinden haberdar mı? sevgili meb acaba? o kitaplarlamı sbs ve üniversite kazanılacak?

  1. haklı dedi ki:

   bencede Aysun topal inal haklı….

YORUM YAZ