Maturidi Kimdir

Dini inanışın yayıldığı dönemlerde bir çok imamın yanı sıra bir de itikat imamları yetişmiştir ve dini olarak bir çok çalışmalar yapmışlardır. Bu itikat imamlarından birisi de İmam Maturidi olmuştur. Bizler de bu yazımızda sizlere Maturidi kimdir kısaca açıklayacağız.

Maturidi, ehli sünnette bulunan iki itikat imamından birisi olmaktadır. Gerçek adı; Muhammed bin Muhammed olan Maturidi’nin künyesi Mansur’dur ancak O, “Maturidi” adı ile meşhur olmuş ve tanınmıştır.

Araştırmacılar tarafından kesin bilgiler verilmemekle birlikte Maturidi’nin Semerkand’ın Matürid kasabasında 852 senesinde dünyaya geldiği ve 944 senesinde yine Semerkant’ta gözlerini hayata yumduğu rivayet edilmektedir.

Maturidi daha küçük yaşlarında ilme karşı ilgi duymaya başlamıştır ve eğitimlerini almıştır. İmamı Azam lan Ebu Hanife’nin fıkıh ve kelamlarını da öğrenen Maturidi, diğer akli ve nakli ilimleri de öğrenmekten geri kalmamıştır.

Maturidi hayatı boyunca kendini iyi bir düzeyde geliştirmiştir ve bir çok talebe yetiştirerek ehli sünnet itikadını yaymak için çalışmıştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.