Matematiği Sevmenin ve Sevdirmenin Yolları Nelerdir?

Aşağıda matematiği sevmenin ve sevdirmenin yolları nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Matematik öğrencilerin en çok zorlandığı derslerden biridir. Bu nedenle özel bir ilgi ister.Matematik çalışırken dikkat edilmesi gerekenler diğer derslere göre nispeten daha dikkatli ve sabırlı olmakla ilgilidir. Bu nedenle matematik çalışmak için özel saatler belirlemek ve sürekli olarak az da olsa çalışmayı sürdürmek önemlidir.

Matematik dersi zor bir derstir. Bazı konuların hemen kavranması mümkün olmayabilir. Bazı konuların anlaşılmasının ve farkındalık oluşturmasının süresi uzayabilir. Bu nedenle matematik çalışırken çok dikkatli ve sabırlı çalışmak gerekir. Planlı, düzenli ve tekrarlar yaparak çalışmak matematiği hem kolaylaştırır hem de sevdirir.

Matematikle arası iyi olan kişilerin genelde sayılarla da arasının iyi olduğu görülmektedir. Sayısal zeka yoğunluğuna sahip öğrencilerin de bu alanda yoğunlaştığı görülmektedir. Dört işlem ve aritmetik zekası yüksek olan kişiler matematik alanında zorlanmazlar. Bu nedenle bu alanda bazı temrinler yapmak işi kolaylaştıracaktır.

Matematiği sevmenin yanında bir de sevdirmek çok önemlidir. Bunun için öğretmenlerin öğrenci merkezli eğitim ve öğretimde materyal tasarımını öne çıkarmaları ve sıklıkla drama yaparak öğretim yöntem ve tekniklerini kullanmaları gerekir. Özel öğretim yöntemleri de ders kaynaklarının anlaşılması ve konunun sindirilmesi açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle öğretmenlere çok büyük görevler düşmektedir. Özellikle ilköğretim kademesi öğretmenlerinin çok dikkatli olması gerekir.

Matematiği Sevmenin ve Sevdirmenin Yolları Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.