Matbaa Hakkında Kısa Bilgi

İnsanlığın ilk buluşlarından biri olan matbaa hakkında kısa bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Matbaa; yazılı ve görsel öğelerin bir kağıt veya türevi maddeler üzerine basılması ve çoğaltılması için kurulan yerdir. Matbaa; ilk kez Uzakdoğu’da kullanılmıştır. Matbaa; Çin’de M.S 593 yılında ağaç oyma tekniğiyle icat edilmiştir. 300 yıl önce keşfedilen ve icat edilen bu makine zaman içinde önemli bir şekilde gelişme kaydetmiştir. Matbaada; gazete, dergi, kitap gibi yayınlar basılır. 9.yy’da Uygurlular tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Ardından ise bu icat Batı’ya götürülmüştür. Fakat son dönemlerde gerçekleştirilen incelemeler sonucunda aslında matbaa benzeri aletin temelinin M.S 4.yy’da Mısır’da atıldığı öğrenilmiştir.

Osmanlı Hükümdarlığı ise ilk kez 1493 senesinde matbaa kurmuş ve kurduğu matbaa uzun seneler boyunca ülkede tehdit unsuru sayılmıştır. Yayınları basma kimi zaman suç sayılmış kimi zaman ise özgürce basım gerçekleştirilmemiştir. Başka ülkelere göre bu icat Osmanlı hükümdarına çok geç gelmiştir. Uzun yıllarda gereken faydayı sağlayamamışlar.

Matbaanın bulunması ile pek çok yazılı ve görsel metinler çok daha hızlı biçimde basılmış ve çoğaltılmıştır. e seri bir şekilde çoğaltılmış. İnsanlar tüm yeniliği daha hızlı öğrenme fırsatı yakalamıştır. İnsanlık boyunca yapılan buluşlar matbaa sayesinde toplumlara oldukça kolay bir şekilde iletilmiştir.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.