Masrafın Yarısını Karşılayan Okula Adını Verecek

Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü yeni bir uygulama başlattı. Buna göre hali hazırda bulunan devlet okullarına maliyet miktarının en az %51’i kadar yardım yapana hayırsever kişinin ismi veriliyor. 8 okul şimdiye kadar bu uygulama ile ad değişikliği yaptı. Yapılan toplam yardım ise 8 buçuk milyon lira.

Antalya Türkiye’de en fazla hızla göç alan şehirlerden biri. Her sene eğitim öğretim döneminde 20 bin kadar da öğrenci bu nüfusa ekleniyor. Eğitimde fiziki mekan gerekliliği bu sebeple artıyor. Antalya’da günümüze kadar devlet 8.975 derslik yaptırdı. Hayırseverler ise 6047 derslik yardımında bulundu. Milli Eğitim Müdürlüğünün başlattığı uygulama ile devlet okullarının isim hakları satışa sunulmuş oldu. Şimdiye kadar ismi değişen 8 okul ise şu şekilde sıralanabilir:

– Ayten- Şevket Gülveren İlkokulu

– Kepez Gülgün- Nihat Ömür İlkokulu

– Nursel- Ayhan Kadam İlkokulu

– Prof. Dr. General Cevdet – Ayhan Demirkol Kız Meslek Lisesi

– Makbule Karabacak Anaokulu

– Kepez Hacı Ethem- Şerife Yazaroğlu İmam Hatip Lisesi

 Kepez Albay Kalkandelen Anaokulu

– Ayten Çağıran Ortaokulu

Osman Nuri Gülay, Antalya Milli Eğitim Müdürü, eğitimde başarının ilk koşulunun gerekli fiziksel mekanların oluşturulması olduğunu belirtiyor. Antalya’nın hızlı göç alan bir yer olmasının altını çizen Gülay, hayırseverlerin fiziksel mekan gerekliliğini karşılamada büyük katkı sağladıklarını ifade ediyor. Gülay açıklaması sırasında okul yaptıran veya arsa bağışlayan hayırseverlerine müteşekkir olduklarını belirtiyor. Bunun yanında Gülay’ın belirttiğine göre ihale miktarının %51’den fazlasını yardım yapan hayırseverlerinin isimlerinin okullara verilmesinin dışında elde edilen gelir ile de farklı mahallelere okul yaptırılıyor.

Antalya’nın Türkiye’de hayırseverlerin eğitime katkısı açısından birinci konumda olduğunu belirten Gülay, son 10 senede toplam 440 okul yaptırıldığını, il genelindeki bu okulların 223’ünün hayırseverlerce inşa edildiğini söyledi. Şu an sürmekte olan inşaatlar ise 1657 dersliğe sahip 89 okul başta olmak üzere 2560 öğrenci kapasitesine sahip pansiyon ve 4 spor salonu. Bunlar arasından 61 okul (1149 derslik) devlet yatırımı. 1460 kapasiteye sahip öğrenci pansiyonu ile 4 spor salonu da devlet yatırımı. Geri kalan 28 okul (508 derslik) ve 1100 öğrenci kapasiteli pansiyon ise hayırseverlerin eseri.

Okullarda Maliyet Karşılığı İsim Hakkı Almak Hakkında Düşüncelerinizi Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.