Masif Arazilerin Bulunduğu Yerlerin Özellikleri

Yerkabuğunun derinliklerinde metomorfitler bulunmaktadır. Metomorfitler sayesinde tabakalı kayaların zemini oluşmaktadır. Bir kaya ne kadar yaşlı ise metamorfizma geçirme oranı da o kadar yüksektir.

Bölgesel olarak metamorfizma geçirmiş, düz ve yaygın olan; büyük yerkabuğu bloklarının arasında bulunan kaya topluluklarına “Masif” denir. Masif yapılarda metamorfizmanın şiddeti içten dışa çıkıldıkça azalır.

Masif yapılar litolojik özellikleri açısından çekirdek kısmından yer alan yüksek ısıda metamorfizma geçiren gnays, az metamorfizma geçiren mikaşist, fillit ve mermerler ile çevrelenmiştir. Bu yapıların arasında ise yer yer asit bileşimli plütonlar görülmektedir. Bu asit bileşimli plütonlar sayesinde kayaçlar etkilenerek metamorfizma geçirmektedir.

Masiflerin oluşması yüzyıllar sürmüştür bu nedenle de masifler, eski ve katı yapılardır ancak geçirdikleri magma sürecinden dolayı “Kratojenik” yani kırılgan bir özellikleri vardır, çabuk parçalanmaktadır.

Orojenik yani dağ oluşumu olayları sırasında masif yapılar orografik eksenlerin meydana gelmesinde kalıp görevini üstlenmiştir.

Kısacası masif arazilerin en büyük özelliği volkanik faaliyetler yaşanmış olan alanlardır.

Masif Arazilerin Özellikleri Konusundaki Yorum ve Sorularınızı Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.