Mary Leakey Ünlü Antrapolog Kimdir

Bugün Mary Leakey doğum günü 6 Şubat 2013. Bizler de Mary Leakey kimdir hakkında bilgiler verelim istedik. Tam adı Mary Douglas Leakey’dir.

Mary Leakey kimdir, Mary Leakey biyografi hayatı

Mary Leakey Douglas (Doğum tarihi 6 Şubat 1913, Londra – Ölüm Tarihi 9 Aralık 1996 ), bulduğu çok önemli fosillerle tanınan İngiltere doğumlu arkeo­log ve antropolog. Bu fosilleri gene ünlü bir antropolog olan eşi Louis Leakey ince­leyip vardığı sonuçlarla dünyaya tanıtmış­tır.
Mary LeakeyMary’nin çocukluğunda resim yapmaya doğal bir yeteneği olduğu ortava çıkmıştı. Arkeolojiye karşı ilgi duydu. Birkaç okul değiştirdikten sonra İngiltere’de, Devon’ daki Hemburv’de bulunan Neolitik kalın­tıların kazısına katıldı. O sırada taş araçla­rın ve öteki aletlerin röprodüksivon kalite­sinde resimlerini çizebilecek kadar ustalaşmıştı. 1933’te Louis Leakey ile tanıştı. 1936’da evlendiler: üç çocukları oldu. Evlendikten sonra 30 yıl eşiyle birlikte çalışan Mary Leakey, Kenya’da Tarih ön­cesi buluntuların yer aldığı yörelerdeki ka­zıları yönetti. 1947″de insansı maymunlarla insanların atalarına benzeyen ve 25 milyon yıl önce yaşadığı anlaşılan, maymun benzeri Proconsul africanus’Un kafâıasını bul­du. 1959’da Olduvai Boğazında ilk insangillerden (Hominidae) kalma bir kafatası keşfetti. Bugün Australopithecus içinde sı­nıflandırılan bu kafatasını taşıyan insangil­lere Louis Leakey Zinjanthropus adını verdi. Mary 1987’de Olduvai Boğazının güneyindeki Laetoli alanını buldu.” Bura­da. volkanik küller üzerinde 3,5 milyon yıl önce yürümüş insangillerin ayak izlerine rastladı. Bu izleri yapanların insan gibi dik yürüdükleri anlaşılıyordu. Bu buluş insan­ların iki ayak üzerinde yürümeye başladık­ları varsayılan, bilim dünyasının da öteden beri kuşkuyla karşıladığı tarihlerden çok daha eskiye gidiyordu.”Mary Leakey’nin kitapları arasında Olduvai Gorge: M\ Se­arch for Early Man (1979; Olduvai Boğazı: İlk İnsanı Bulmak İçin Yaptığım Araştır­malar) ve otobiyografik yapıtı Disclosing the Past (1984: Geçmişi Aydınlatmak) sa­yılabilir.

6 Şubat 2013

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.