Marmaray Ne Zaman Bitecek

Marmaray ne zaman açılıyor, Marmaray ne zaman bitecek 29 Ekim 2013

2. Abdülhamit Han tarafından 1902 yılında Tünel-i Bahri projesi adı altında tasarlanan şimdiki adıyla Marmaray Projesi’nin açılışına artık günler kaldı. Yapım aşaması tamamlanan test sürüşleri yapılan proje 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda hayata geçirilecek. Projeyle birlikte İstanbul’un iki yakası 11 adet tüp ile birleştirilmiş oldu.

Bakan yıldırım açıklamalarında şantiye çalışmalarını iş takvimine göre düzenlediklerini ve projeyi havadan ve karadan takip ettiklerini bildirdi.

marmaray

Bu projeyi asrın projesi olarak nitelendiren Yıldırım sözlerine şu şekilde devam etti; “Birisi 1860 yılında Sultan Abdülmecid zamanında yapılmış, ikinci proje 1902 yılında 2. Abdülhamit Han zamanında hazırlanmış. Abdülhamit Han zamanında yapılan proje, aşağı yukarı bugünkü projenin aynısı” dedi.

“Sıfır riskle tamamlanan bir proje”

Projeyi Japonlarla birlikte hayata geçirdiklerini söyleyen Bakan sözlerine şunları da eklemeyi unutmadı; “Tüpler Tuzla’daki tersanede imal edildi. Bu mühendislik işleri, Japonlar tarafından yapıldı ama tüplerin yapımında tamamen Türk mühendisleri çalıştı. Tüplerin bir tanesi 135 metre uzunluğunda, 15 metre genişliğinde. Bir tanesi, yaklaşık 18 bin ton ağırlığında. Toplam 11 tane tüp var. 98,5 metre ve 135 metre arasında değişen tüpler. Tüpler önce Tuzla’da imal edilip, sonra Büyükada açıklarında batırılıyor. Daha sonra iklim koşulları müsait olduğu zaman da indiriliyor.”

Tüplerin takıldığı sırada hiçbir kaza olmadığını da belirten Yıldırım tüplerin takılma esnasında kaydığı yönündeki haberleri yalanladı. Bu proje sıfır riskli bir proje çok şükür hiçbir kaza olmadan proje tamamlandı diye konuşmasını sürdürdü.

Ayrıca kazılar esnasında çeşitli tarihi eserlerinde bulunduğu belirtilerek İstanbul’un 8.500 yıllık tarihi de ortaya çıktı ifadelerine de yer verildi.

YÜKSEK HIZLI TREN HATTI

Bakan Yıldırım ayrıca Ankara ve İstanbul arasındaki demiryolu ulaşımını 7 saatten 3 saate indirecek Yüksek Hızlı Tren projesinin de bu yıl sonunda hizmete açılacağını belirtti.

Marmaray Projesi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.