Marmara Bölgesinde Ayçiçek Yağı Fabrikalarının Bulunma Nedenleri

Marmara bölgesinde ayçiçek yağı fabrikalarının bulunma nedenleri nelerdir

Marmara Bölgesinde Ayçiçek Yağı Fabrikaları Neden Çoktur

Ülkemizde Marmara ve Ege bölgesinde ayçiçek yağı üretimi oldukça ilerlemiştir. Bölgede ihtiyacımızdan fazla ayçiçek yağı üretimi vardır ve bolca fabrika bulunmaktadır. Hammade olan ayçiçeğine yakın şekilde kurulan bu fabrikalar bu sayede nakliye ve zaman tasarrufu yapmıştır.

Ülkemizdeki ayçiçek yağı üretiminin %73ü Marmara bölgesinden karşılanmaktadır. Ege ve Karadeniz bölgelerinden de kalan kısmı karşılanan ayçiçek yağı üretiminin Marmara bölgesinde çok olması sebebiyle fabrikalar da genellikle burada bulunur.

aycicegi

Ayçiçeği nedir?

Halk içinde , gündoğdu, günebakan gibi adlarla da bildiğimiz Ayçiçeği yuvarlak ve sarı şekilli içerisinde yüzlerce yağlı çekirdek bulunan ve kendisinden sıvı yağ, çerez, hayvan yemi üretimi gibi alanlarda yararlanılan bir sıcak bölge bitkisidir ve ülkemizde en çok Marmara bölgesinde bulunur.

Ergene Havzasında üretimi bol olan ayçiçeğinin boyu yaklaşık 1-3 m civarındadır. Dik bir gövdesi olan bu çiçeğin yaprakları yuvarlak şekildedir. Bu çiçeğin en belirgin ve önemli özelliği ise güneşin hareketlerini başı ile takip etmesidir ve başını güneşe doğru çevirmesidir.

1 yorum

  1. merabalar nasilsiniz ben Kazakistan vatandasiyim ama turkıyede yasıyorum aycıcek cekırdegı var yag yapmak ıcın ıstermısınız 5 000 ton var elımızde. ıstersenız 05318373433 bu menım numaram ulasa bılırsınız. tesekur ederım

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.