Marmara Bölgesi Turizmi Hakkında Bilgi

Marmara Bölgesi Turizmi Hakkında Bilgi Kısaca Özet

Marmara Bölgesi, tarihi ve kültürel zenginliği ile eskilerden bu yana hep turistlerin odak noktası olmuştur ve turistleri kendisine çekmiştir. Türkiye’nin turizm gelirini %50’lik bir dilimi Marmara Bölgesinden sağlanmaktadır.

marmara bölgesi

Marmara Bölgesinin özellikle Bursa ve İstanbul şehirleri turizm açısından oldukça önemlidir. Bu illerin yanı sıra Marmara Bölgesinin Edirne, Edirne, İznik, Çanakkale ve Gelibolu gibi illerinde tarihi turizmi gelişme göstermiştir. Bunun nedeni bu illerde önemli tarihi olayların yaşanmış olması ve bu tarihi olaylara tanıklık eden mekanların bu şehirlerde olmasıdır.

Marmara Bölgesinin Bursa ve Gönen bölgelerinde yeraltı su kaynaklarının fazla olması nedeniyle bu bölgeler kaplıca turizm açısından gelişmiş bölgelerdir. Ayrıca Marmara Bölgesinin güney kesimlerinde yer alan Kuş cenneti ve Uludağ milli parkları da turizm açısından önemli rol oynamaktadır.

Marmara Bölgesinde kış turizm denince akla hemen Marmara Bölgesinin Bursa ili gelmektedir. Bursa’da bulunan Uludağ yerli turistler ya da yabancı turistler için oldukça ilgi çekicidir.

Marmara Bölgesinin güney kesimleri ise turistlerin yaz aylarında akın ettiği turistik yerlerdir. Bu da demek oluyor ki yaz ya da kış Marmara Bölgesinin turizmi hep canlıdır. Bu da ülkedeki turizm gelirlerinin en büyük kısmının bu bölgeden elde edildiğini söyleyebiliriz.

Marmara Bölgesinin Turizmi Hakkında Kısa Bilgi Aktardık. Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen İletebilirsiniz.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.