Maria Sibylla Merian Kimdir ? İşte Hayatı

Bugün Maria Sibylla Merian doğum günü. Bizler de Maria Sibylla Merian biyografisini aktaralım istedik. 2 Nisan 1647 – 13 Ocak 1717 tarihleri arasında yaşamını sürdürmüş olan Maria Sibylla Merian, bitki ve böcekleri ayrıntılı bir biçimde gözlemleyerek resimler çizmiş bir doğa bilimci ve bilimsel illüstratördür. Maria Sibylla Merian Kimdir …

maria-sibylla-merianAlmanya’nın Frankfurt kentinde hayata gözlerini açan Maria Sibylla Merian, botanik ressam olarak görev yapmıştır. 1675,1677 ve 1680 yıllarında bitki gravürlerinden meydana gelen üç koleksiyon yayınlamıştır. Böceklerle yaptığı çalışmaların akabinde kendine sakladığı örnekleri incelemiş ve böceklerin yumurta, larva, pupa ve yetişkinlik dönemlerini bir diğer deyişle metamorfozlarını gösteren çizimler yapmıştır. Merian, 186 böcek türünün hayat döngüsünü tanımlamıştır. Bu tanımların entomoloji yani böcek bilimine katkısı oldukça fazladır.

Merian’in ortaya koyduğu eseri Der Raupen wunderbare Verwandlung und sonderbare Blumennahrung – Tırtılın İnanılmaz Dönüşümü ve Garip Besin Bitkileri yüksek sosyetenin hoşuna gitse de ana dil olarak yalnızca Latinceyi benimseyen bilim çevrelerince pek rağbet edilmemiştir.

Merian, incelediği böceklerin yaşam döngülerini de ayrıntılı bir biçimde incelemiştir. Tırtılın nasıl kelebeğe dönüştüğünü ve dönüşümü sırasında yediği farklı besinleri kaydetmiştir.

Maria Sibylla Merian’in vefatından çok kısa süre sonra eserleri Amsterdam’da Büyük Petro tarafından görülmüş ve büyük bölümü St. Petersburg’da bulunan akademik koleksiyonlara dahil edilmiştir. Maria Sibylla Merian hayatı hakkında bilgiler aktardık.

Maria Sibylla Merian Resimlerinin Yer Aldığı Video / Mutlaka İzleyin (Farkı Görün)

2 yorum

  1. su cızımlerdekı muhtesemlıge bakın.bazı kendını bılmez kısıler,google ne hakla boyle bırsey yapar dıyor,bazıları hıc tanımadıgım bırı ne dıye bunu koymuslar bılmem ne dıye olmadık cahıllıkler sergılıyorlar.zaten bızım mılletımız kadar haset,bencıl,kendını begenmıs bır mıllet tanımadım ben!o devırde bır kadın bu buyuk bır ıs basarmıs,bızım kadınlar ne yapıyordu deyıp dusunmuyorlarda.ılerı toplum ta o zamandan bellıymıs ey benım cahıllıkte sınır tanımayan mılletım.bız turklugumuzle ovunelım bıze yeter degıl mı?!.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.