Maria Callas Kimdir İşte Müziğin Ustası

Maria Callas süprizi bizleri karşıladı. Google bugüne özel bir doodle hazırladı. Maria Callas Hazırlanan doodle, Maria Callas’ın 90. doğum yıldönümünü yansıtıyor. Peki Maria Callas kimdir, gelin hayatına bir göz atalım.

Maria Callas, Maria Callas Kimdir

Maira Callas’ın gerçek ismi, Anna Maria Cecilia Sofia Kalogeropoulos’tır. Peki Maria Callas kimdir ? Bu yazımızda Carlas’a ait bilgilere yer vereceğiz. Maria Callas, 2 Aralık 1923’te New York’ta doğmuştur. Bu demek oluyor ki bugün Callas’ın 90. dogün yıldönümüdür. Aslen Yunanistanlı ancak ABD’ de dünyaya gelmiş olan Callas gelmiş geçmiş en popüler sopranolardandır. Callas’ı zaman zaman yaşadığı ilginç olaylarla dünya basını tanımıştır.

Maria Callas, New York’ta dünyaya gelmiş ancak eğitimini Atina’da bulunan İspanyol soprano Elvira de Hidalgo’dan almıştır. Callas, küçük yaşlardan tiibaren oldukça zeki ve çalışkan bir öğrenciymiş. Nihayetinde 15 yalında iken müziğe giriş yapmıştır. Eğitimi sırasında Atina Konservatuarı’nda önceleri Callas’ın sesini hocaları kontralto olarak nitelese de çok geçmeden sesinin mezzo-soprano olduğu anlaşılmıştır. Sanatçı olmasını en çok annesi istemiştir ve emek sarf etmiştir. Ancak zaman geçtikçe annesi ile bağları zayıflamıştır. Bunun nedeninin ise annesinin onunu parasını ve ününü kıskandığı düşüncesi olarak bilinmektedir.

Callas, müzik hayatındaki kariyerine Yunanistan Ulusal Operası’nda aldığı ufak bir görev ile giriş yapmıştır. Ardından ise görev aldığı Madam Butterfly ve Tristan und Isolde sayesinde yavaş yavaş tanınmaya başlamıştır. 1947 yılında ise Verona’da kendini tamamen göstermiştir. Müzik yaşamının ilk seneleri Wagner’in operalarını yorumlamıştır. Maria Callas 1953-1954 senelerinde ise oldukça kilo kaybı yaşamıştır.

MARIA CALLAS’IN 90. DOĞUM YILDÖNÜMÜ

maria callasMüzik yaşamında doruklara doğru çıkan Maria Callas, Norma, Carmen, Puccini ve Verdi’nin farklı operalarını yorumlamış, soprano ve mezzo-soprano rolü sayesinde dönemin en ünlü opera sanatçısı olmuştur. Kariyerinin zirvesinde ise La Divina unvanını kazanmıştır.

1950 yıllarında ise yine dönemde boy gösteren ünlü opera şarkıcısı İtalyan lirik soprano Renata Tebaldiyi kendine rakip olarak görmüş ve birbirlerini küçümseyerek atışmaya başlamışlardır. Ancak belli bir zaman sonra aralarındaki atışmaya son verip karşılıklı beğenilerini sunmuşlardır. Callas daha sonra Tebaldinin sesine özendiği itirafında bulunmuş, Tebaldi ise sanat hayatında Maria Callas’ın oldukça iyi olduğunu vurgulamıştır.

1957 senesinde evli olduğu halde bir armatör olan Aristotle Onassis ile birliktelik yaşayan Callas bu nedenden dolayı sık sık medyaya konu olmuştur. Aristotle Onasis ise bu birlikteliğin ardından başkası biri ile hayatını birleştirmiştir. Bu olay Callas’ın müzik yaşamını olumuz etkilemiştir. Maria Callas 1977 senesinde, henüz 53 yaşında beklenmeyen bir kalp krizi ile hayata gözlerini yummuştur.

BİR SİNEMA FİLMİNDE ROL ALDI

Maria Callas 1969 senesinde sıkı arkadaşı İtalyan sinemacı Pier Paolo Pasolini’nin film teklifine hayır diyememiş ve  yönetmenin “Medea” isimli filminde başrol oyunculuğunu yapmıştır. Bu filmden evvel de birçok opera sahnesinde Medea karakterine hayat veren Callas, bu sinema filminde şarkı seslendirmedi. Pasolininin senaryo uyarlamasıyla film izleyicileriyle buluştu ve mitolojik olayları konu edinen bu trajedik filmin çekimlerinin çoğunluğu Türkiye’de Nevşehir Kapadokya’da çekilmiştir. Göreme Tarihî Millî Parkı’nda sahneleri olan film Türkiye için de büyük öneme sahiptir.

Maria Callas Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.