Mantarlar ve Çeşitleri

Mantarlar ve mantar çeşitleri konusunda sizlere faydalı bilgiler aktaracağız.

Doğada bulunan mantarlar; maya mantarları, küf mantarları, şapkalı mantarlar ve enfeksiyon yapan mantarlar olmak üzere dört grupta incelenmektedir.

İsim:  mantar çeşitleri.jpg
Görüntüleme: 15124
Büyüklük:  26,4 KB (Kilobyte)

Maya mantarları; Genel olarak tek hücreli organizmalara sahip olan mantarlardır. Bu mantarlar hücre çepereri kitinden meydana gelmiştir. Mayalar eşeysiz üremelerin tomurcuklanma yolu ile meydana gelmektedir. Maya mantarları genel olarak; şekerli alanlarda, toprakta, hayvan dışkılarında görülmektedir. Hamurları mayalamak, bira üretmek için maya mantarları kullanılmaktadır.

Küf mantarları; Çürüyen böcek, balık ve kuş atıkları gibi unsurların üzerinde saprofit olarak yaşamlarını sürdürürler. Küf mantarları, eşeyli ve eşeysiz olarak çoğalırlar ve bu mantarların sporları ekme, peynir gibi besinlerin küflenmesine sebebiyet verirler.

Şapkalı mantarlar; Genel olarak ağaç diplerinde, çayırlarda şemsiye şeklinde bulunan şapkalı mantarlar, zehirli ve zehirsiz olmak üzere iki tipte görülmektedir. Zehirsiz mantarların kültürü yapılır ve bu mantarlar yetiştirilen şapkalı mantarlar; demir, bakır, fosfor, vitamin ve protein konusunda zengin olduğundan ötürü bu mantarlar besin olarak da insanlar tarafında kullanılmaktadır.

Enfeksiyon mantarları; İnsanlarda ağız ve boğaz hastalıklarına, üreme organları ve deri enfeksiyonlarına neden olan enfeksiyon mantarları ayrıca bebeklerde de pamukçuk, saç kıran gibi hastalıklara da zemin hazırlamaktadır.

Mantarlar ve Çeşitleri Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.