Magna Carta Kimler Arasında İmzalandı

Magna Carta; “Büyük Ferman” ya da “Büyük Özgürlük Fermanı” anlamına gelmekteidr. Magna Carta; 1215 senesinde imzalanan bir İngiliz sözleşmesidir.

Magna Carta ile kralın yetkileri tarihte ilk kez kısıtlanmıştır ve bununla birlikte halka bir takım hak ve özgürlükler verilmiştir. Bu nedenle de bu sözleşme günümüzdeki anayasal düzenin temelini oluşturan en önemli aşamalardan birisidir diyebiliriz.

Aslında Magna Carta, Papa III. Innocent, Kral John ve baronları arasında kralın gücünü sınırlanmak için imzalanan bir sözleşmedir. Bu sözleşme sayesinde kral bir çok yetkisinden vazgeçecek, kanunlara uygun hareket edecek ve hukuk, kraldan daha üstün olacaktı. Amaç da bu durumu sağlayabilmekti.

Magna Carta; vatandaşlara bir takım hak ve özgürlükler vermekten ziyade toplum güçleri yani papa ve kral arasında bir denge kurmuştur. Kralın bitmek tükenmek bilmeyen yetkileri ve gücü din adamları ve halk için sınırlı hale getirilmiştir.

Magna Carta’nın en önemli maddesi 39. maddesidir. Bu madde ile günümüzdeki hukuk sisteminin temelleri resmen atılmış olmaktadır.

Magna Carta’nın 39. maddesi:

“Özgür hiç kimse kendi benzerleri tarafından ülke kanunlarına göre yasal bir şekilde muhakeme edilip hüküm giymeden tutuklanmayacak, hapsedilmeyecek, mal ve mülkünden yoksun bırakılmayacak, kanun dışı ilan edilmeyecek, sürgün edilmeyecek veya hangi şekilde olursa olsun zarara uğratılmayacaktır.

Magna Carta Kimler Arasında İmzalanmıştır Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Hemen Bize Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.