Maddi ve Manevi Temizlik Neden Bir Bütün Olarak Görülmelidir

İslamiyet dini maddi ve manevi temizliğe önem veren bir dindir. Maddi ve manevi temizlik arasında kopmaz ve gözardı edilemez bir ilgi bulunmaktadır ve bu nedenle de birbirinden ayrılmamaktadır. Çünkü her birinin bir açıdan maddi iken bir taraftan manevi anlam ifade etmektedir buna örnek olarak abdest ibadetini verebiliriz.

Nasıl maddi nedenlerden dolayı bir elbise ya da vücut kirleniyorsa ve bu nedenle onları temizleme gereği duyuyorsak günah adı verilen manevi kötülüklerden de ruhu temizlemek manevi temizlik olarak adlandırılır.

Başlıca maddi temizlikler:

  • İslam dininde maddi şeylerle kirlenen kıyafetleri, vücudu, bir mekanı su ile temizlemek gerekmektedir.
  • Namaz kılabilmek için abdest almak ve gerekli durumlarda gusül abdesti almak farz olan bir temizliktir.
  • Kulaklarda, burunda, tırnaklarda, saçlarda ve sakallarda bulunan pislikleri temizlemek; saçları tarayıp bağlamak ve insanların kendilerinden iğrenmesini engellemek için temiz olmak sünnet olan bir temizlik görevidir.
  • İslam dini çerçevesinde Müslümanlar en az haftada bir kere vücudunu yıkamak durumundadır. Özellikle fazileti çok büyük olan cuma günleri yıkanmak önemlidir. Çünkü Müslümanların bayramı cuma günüdür ve toplanma günüdür. Bu nedenle de Müslümanlar her açıdan temiz olmalıdır.

Maddi ve Manevi Temizlik İle İlgili Hadisler Konusundaki Yorumlarınızı Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.