LYS Ek Yerleştirme Sonuçları 2014 Ne Zaman Açıklanacak ÖSYM

Ek yerleştirme Sonuçları 26 Eylül Saat 16:00’ya Kadar Açıklanmış Olacaktır.

25 Eylül tarihi itibariyle sona erecek olan 2014 ÖSYS ek yerleştirme sonuçları en geç 26 Eylül Cuma gününe kadar açıklanmış olacak. Sayının çok fazla olmamasından dolayı ÖSYM’nin 2014 LYS ek yerleştirme sonuçları erken açıklanacak. ÖSYM her ne kadar bu konuda resmi bir bilgi vermemiş olsa da ek tercih sonuçları adaylar (26 Eylül Cuma) en geç saat 16:00’ya kadar sonuc.osym.gov.tr adresinden öğrenmiş olacaklar. Yerleşene adayların kayıt sürecinin 29 Eylül’de başlaması bekleniyor. Kısacası, 2014 ek yerleştirme sonucu bir tercihine yerleşen adaylar gelecek hafta başından itibaren derslere başlayacaktır. Eğitim alanında uzman eokul-meb.com editörlerimizin beklentileri bu yöndedir.

ek yerleştirme

Kimler Tercihlerine Yerleşecek

Bu öğretim yılında ek yerleştirme tercihi için, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavında hiçbir yere girememiş olmak veya açık öğretimin kontenjansız programlarına girmiş olmak gerekir. Eğer aday bir yükseköğretim programına girmiş ise (açık öğretimin kontenjansız programlarına yerleşenler hariç) tercih yapamayacaklardır.

Ayrıca durumu ne olursa olsun, kontenjan sınırlaması olmayan açık öğretim ön lisans programlarına Ek Yerleştirme için tercih yapabileceklerdir.

Adaylar, ÖSYS kılavuzunda yer alan Tablo 4′teki lisans programlarına ve Tablo 3B’deki ön lisans programlarına;

a) 2014 YGS/LYS ‘de aldıkları yerleştirme puanları,

b) Bölüm tercihleri,

c) Kontenjanlar ve koşullar dikkate alınarak yerleştirileceklerdir.

Öncelikle sınavsız geçiş hakkı olan adaylar, daha sonra genel lise mezunu adaylar, sonra da alanları dışındaki programları seçen meslek lisesi mezunu adaylar yerleştirilecek. Puanlama da yükseköğretim programının puan türündeki yerleştirme puanları baz alınacaktır.

Teknik lise mezunları, kendi alanlarıyla ilgili ön lisans programlarına sınavsız olarak;

a) İlgili tercihleri,

b) Sınavsız geçiş hakkı olan adayların öncelikleri,

c) OBP (Ortaöğretim Başarı Puanı),

d) Kontenjanlar ve koşullara göre yerleştirileceklerdir.

2014 LYS Ek yerleştirme Sonuçları Açıklanır Açıklanmaz Bu Sayfada Olacak. Sitemizi Takip edin. Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

49 yorum

  1. insanlarin hayalleriyle oynarak yalan haber yapmayin.arkdaslar sizde arada sonuc sayfasini kontrol edin.buralarda oyalanmaya gerek yok buyuk ihtimal pazartesi aciklanir.bugun aciklanmadiysa pazar hic aciklanmaz

  2. Arkadaşlar büyük ihtimal sonuçlar bugün açıklanır. Çünkü kayıt için gerekli evrakların da temini gerek . Ayın 29 unda kesin kayıtlar varsa bugün açıklama olmalı diye düşünüyorum . Saat 5 buçuk dan sonra açıklama olur gibi. Herkes için hayırlısı olsun amin.

  3. Onca insanın heyecana girmesine sebep olan siz yazık ya..Kesin bir sonuç yoksa kesin tarihi öğrendiğinizde yayın yapın ki bunca insanı merak etmek zorunda bırakmayın.. Gereksiz yere yaptığınız yazılar kadar gereksizsiniz..

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.