LYS-4 Sosyal Bilimler Soruları ve Cevapları 15 Haziran 2013 ÖSYM

LYS sınavlarının ilk ayağı olan LYS-4 Sosyal Bilimler sınavı bugün gerçekleştirildi. LYS-4 Sosyal Bilimler sınavı ÖSYM tarafından önceden belirlenen sınav merkezlerinde yapıldı.  LYS 4 Soruları ve Cevapları ile soruların çözümleri bu sayfada.

Üniversiteye giriş sınavlarının 2. basamağı olan Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS), LYS-4 sosyal bilimler sınavı yapıldı. Toplamda 2 milyon 31 bin adayın katılacağı LYS sınavlarının tarihleri, 15-16-22-23 Haziran tarihlerinde 5 oturumda yapılacak. LYS-4 Sosyal Bilimler Soruları ve Cevapları indir ÖSYM ile eş zamanlı olarak bu sayfada.

LYS-4 Soruları Çözümleri 

2013 LYS Puan Hesaplama İçin Tıklayın

2013 LYS-4 Soruları ve Cevapları PDF Formatında

ÖSYM 2013 LYS-4 Tarih Soruları ve cevapları İçin Tıklayın

 ÖSYM 2013 LYS-4 Coğrafya Soruları ve cevapları İçin Tıklayın

ÖSYM 2013 LYS-4 Felsefe Grubu Soruları ve cevapları İçin Tıklayın

Sizce 2013 LYS-4 Sınav Soruları Kolay mıydı Zor muydu ? Aşağıdan Yorumlarınızı Hemen Yazabilirsiniz.

40 yorum

 1. ben tm öğrencisiyim 39 5 tarih 8 5 1 coğrafya 22 9 1 felsefe coğ ve felsefe harbi zordu tarih bir hafta çalıştım çağdaşa sınavda ilk 10 soruda 5 yanlış var kalanı full türk tarihinde sıçtım ya felsefe akademik sınav mübarek

 2. haklarını yememek lazım tarh gerçekten basitti coğrafyaya hiç zaman yetmedi zor yetiştirdim ve netim kötü felsefe grubunda emin olduklarım yanlış çıktı ama o kadarda vasat değil.. sıralamalar düşse bari de yerleşsek tek umut eebiyat…

 3. 2.) II. Dünya Savaşı’na ortam hazırlayan antlaşmalarla ilgili öncüllü sorunun hatalı olduğunu bildirmek isterim.

  Soru kökü şu şekilde: 1.Dünya Savaşı sonrasında imzalanan anlaşmaların ağır şartlarından kurtulmak isteyen bazı devletler, 2.Dünya Savaşı’nın “””ÇIKMASINDA””” etkili olmuştur.

  TRT’de açıklanan cevap “”Neuilly (Bulgaristan) ve Versay (Almanya) Anlaşmaları”dır. Lakin Neuilly Anlaşması’nın II. Dünya Savaşı’nın “”””ÇIKMASINDA”””” herhangi bir katkısı yoktur. Bulgaristan II. Dünya Savaşı’na, savaşın “”””ÇIKMASINDA””””n(1939) iki yıl sonra(1941) katılmıştır.
  Dolayısıyla Bulgaristan’la imzalana Neuilly’nin, zaten çıkmış bir savaşın çıkmasında etkili olması gibi bir durumdan bahsedilemez.

  • Aynen öyle 2. Dünya Savaşının çıkmaSINA Versay Ant.’nın ağır şartları ve Nazi iktidarının bunu kabul etmemesi etkili olmuştur. Yani Sadece Almanya olması gerekir. Cevap “Yalnız 1 ” olması gerekirdi…

 4. 2 TANE HATALI SORU VAR

  1.) Akkoyunlularla ilgili soruda öncüllerin hepsi yanlış olduğu için sorunun iptal edilmesi gerekmektedir.
  Öğrencilerin çalışırken, görevlilerin de soruları hazırlarken kıstas almaları gereken kitap MEB’in tarih kitabıdır. MEB’in 10.Sınıf tarih kitabında Akkoyunlu Devleti’nin kuruluş tarihi XIV.yy (1350) olarak verilmiş olduğundan sorunun iptal edilmesi gerektiği açık bir şekilde ortadadır.

 5. bilgisi olan var mı?
  din kültürü yapmadım ama..
  nasıl etkiliyor..

  ygs de mi yapılması gerekiyordu dinin
  yok lys de mi
  ikisinde de yapan nasıl etkiler..
  hiç yapmayınca ne oldu???

 6. Tarih iyi de coğrafya ve felsefede sıçtım. Toplamda 59 doğru, 29 yanlış, 2 de boş var. Yani net olarak 51 yapar Ve MHP’nin 40. kuruluş yıl dönümü kutlu olsun. Ne diyorum kafayı yedim galiba ya.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.