LYS 2014 Üniversite Tercih Tarihleri Ne Zaman

LYS 2014 Üniversite Tercih Tarihleri Ne Zaman hakkında bilgi kısaca.

Öğrencilerin tercih yaparken dikkat etmeleri gereken en önemli şey Türkiye sıralamaları olmakta. ÖSYS puanlarına göre değil puanların oluşturduğu sıralamalara göre tercih yapmak önemli çünkü üniversiteler öğrencileri puanlarına göre değil sıralamalarına göre alıyor. Her sene puan aralıkları oynayabiliyor fakat sıralamalar o kadar çok değişmiyor. Bu sebeple ÖSYM’nin internet sitesinde yer alan kılavuzun dikkatle incelenmesi gerekiyor. Geçen seneki sıralama ve puanlara buradan göz atarak tahminde bulunmak mümkün.

2014 senesi için 7 ve 17 Temmuz günleri arasında LYS Üniversite tercih süreci yaşanacak. Tercihlerde sıralamanın altında kalan üniversiteler yazılmalı. Adayların her birinin 30 tercih hakkı var ve bunların tamamını doldurmak mümkün. Öğrenciler istedikleri bölüm veya üniversiteye göre tercihlerini doldurmalı. Adaylar kendi sıralamalarından yüksek birkaç okula tercihlerinde yer vermelidir. Şansı yaver giden öğrenciler sıralamaların birazcık olsun düşmesiyle daha çok istediği bir okula yerleşebilir. Örnek vermek gerekirse sıralaması 120 bin olan bir öğrenci ilk tercihlerinde 90-100 binlik okullara yer vermelidir. İlk dört-beş tercih şansınızı denemeniz için uygundur.

Sıradaki tercihler ise adayın kendi sıralamasına çok yakın bölümler olmalıdır. Yine 120 bin sıralamaya sahip bir öğrenci bu sefer 115 binden 125 bine kadar olan sıralamaya sahip bölümleri terci olarak yazabilir. Geçen seneki sıralamalar değişmezse bu okullara büyük bir olasılıkla yerleşirsiniz.

Sonraki tercihler ise sıralamanızın altında olan garanti tercihler olmalıdır. 120 bin sıralamaya sahip öğrenci sonraki tercihlerine 140 bin ve sonrasındaki bölümleri yazabilir. Sıralamalar yükselse de kazanabileceğiniz okullar bu okullardır.

Tercih listesini tamamen doldurmak adaylara en büyük tavsiye olacaktır. Tüm tercih haklarınızı kullanın ki kazanma olasılığınız artsın. Bunun yanında tercih süreci içerisinde imkanınız yeten ve istediğiniz okullara gidip gezmeniz sizin faydanıza olacaktır. Ayrıca bu okulun hoca ve öğrencilerinden de bilgi alıp tercihlerinizi gözden geçirebilirsiniz. Günümüzde devlet üniversiteleri dahil tüm okullar tanıtım günleri düzenleyip iş alanları ve bölümler hakkında bilgi veriyor. İmkanlar konusundaki en fazla bilgiyi buralardan edinebilirsiniz. Ayrıca istediğiniz okulun ve bölümün internet sitelerini de gözden geçirmenizde fayda var.

Üniversite ve bölüm tercihinizi kafanızda sabitlediyseniz işiniz daha kolay olacaktır. Fakat kararsız hissediyorsanız yukarıda sayılanları yapmak sizin için faydalı olacaktır. Rehberlik ve Araştırma Merkezlerine gidip tercih süreci içerisinde yapacaklarınızı ayrıntılı olarak planlayabilirsiniz. Dersaneler de öğrencilerine bu konularda yardımcı olmaktadır. Tüm öğrencilerin diledikleri okullara girmesini temenni eder ve başarılar dileriz.

Üniversite Tercihleri Ne Zaman 2014 LYS Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.