Lozan Konferansına Katılan Devletler

Lozan Konferansına Katılan Devletler Hangileridir

Lozan Konferansı (24 Temmuz 1923)

Mustafa Kemal; Yunanlıların İzmire verdiği hasarı görülerek, Yunanistan’dan daha çok savaş tazminatı alınması ve görüşmeleri daha ya­kından takip edebilmek adına barış görüşmelerinin İzmir’de olması gerektiğini savunmuştur. Görüşmelerin tarafsız bir ülkede olması gerektiğini söyleyen Avrupalı devletler ise görüşmelerin İsviçre’nin Lozan kentinde olmasında karar kılmıştır.

Rauf Orbay, Bakanlar Kurulu başkanı olduğundan ötürü görüşmelere katılmak istemiş; fakat görüşmelere Mondros Ateşkes Antlaşmasını imzalayan bir kişinin gitmemesi gerekliliğini savunan Mustafa Kemal; barış görüş­melerine İsmet Paşa’nın gönderilmesini uygun bulmuştur.

Görüşmelere TBMM yi temsilen baş delege olarak İsmet İnönü, Rıza Nur ve Hasan Saka gönderilmiştir.

Mustafa Kemal, TBMM delegelerinden; barış görüşmeleri sırasında kapitülasyonlar ve Ermeni meselesi hakkında taviz gösterilmemesini istemiştir.

Görüşmelere Katılan Devletler:
Türkiye, İngiltere, Fransa, İtalya, Yunanistan, Japonya, Romanya, Yugoslavya.
Sovyet Rusya, Bulgaristan (Boğazlar gerekçesiyle katıldı.)

Lozan Konferansında Görüşülen Hususlar:

· Türk-Yunan barışının temelleri
· Türkiye’nin resmi olarak tanınması.
· Kapitülasyonların kaldırılması.
· Azınlık hakları.
· Dış borçlar ve ödeme koşulları.
· Türkiye’nin Irak, Suriye ve Batı sınırlarının belirlenmesi.
Lozan’da barış görüşmeleri 20 Kasım 1922 tarihinde başladı. Borçlar, Irak sınırı, kapitülasyonlar, Bo­ğazlar ve İstanbul’un boşaltılması sebeplerin ötürü görüşmeler 4 Şubat 1923’de kesildi.
Yahudi cemaati lideri Haim Naim Efendi’nin arabuluculuk yapması sonucunda görüşmeler 23 Nisan 1923 tarihinde yeniden başlayıp, 24 Temmuz 1923’de sonuca ulaşıldı.

Lozan Konferansına Katılan Ülkeler, Lozan Konferansına Katılan Devletler, Hakkında Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

7 yorum

  1. lozan kahramanı diye adledilen ismet paşa ölüm döşeğinde iken ermeni alfabesinde kaç harf var diye başında bekleyenlere sormuş alın işte kahramanınızın kim olduğunu öğrenin

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.