Lösemi Belirtileri ve Tedavisi

Lösemi Belirtileri, Lösemi Tedavisi Hakkında Bilgi

Lösemi, damarlarımızdaki kanın yapım yeri olan kemik iliğinin, anormal kan hücreleri tarafından istila edilerek kan yapımının du­raksaması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Lösemi en çok 2 – 6 yaş arası çocuklarda görülmektedir. Türkiye’de her sene 1000 – 1500 arası çocuk, bu hastalığın pençesine düşmektedir. Hastalığın nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte genetik ve çevre faktörlerinin etki­lerinin olduğu sanılmaktadır,

losemi

Lösemi Hastalığının Belirtileri

Çocuklarda lösemi belirtileri şunlardır:

*   Hâlsizlik

*   iştahsızlık – zayıflama

*  Ateş

*  Nedensiz burun, diş eti ve cilt altı kanamaları (kırmızı nokta­lar veya morarmalar)

*  Kansızlık

*  Lenf bezlerinde büyüme

*  Karaciğer – dalak büyümesi

*  Bacaklarda kemik ağrıları

Bu belirtilerden başka, hastalığın yayıldığı organlara ait belir­tiler de vardır. Bunlar arasında baş ağrısı, kusma, karın ağrısı, gör­me bozuklukları önemli yer tutmaktadır. Hastaların bu şikâyetler­le müracaat ettikleri çocuk hematoloji (kan hastalıkları) uzmanla­rının yaptığı muayenelerde daha çok karaciğer ve dalak büyü­melerine, lenf bezlerinde genişlemeye ve kanama bulgularına rastlanmaktadır. Bunlardan başka; kan, kemik iliği, hücre tipini belirleme ve genetik tetkikler sonucunda hastalığa kesin tanı ko­nulmaktadır. Tanı sırasında yapılan ayrıntılı testler, genellikle löse­mi tiplerini, tedavi yöntemlerini belirlemede yardımcı olmaktadır.

Lösemi Hastalığının Tedavisi

Lösemi, son derece uzun, zor ve pahalı bir tedaviyi gerektiren bir hastalıktır. Lösemi hastalarına haftada veya ayda bir damar­dan çok sayıda ilaç verilerek ve kemoterapi uygulaması ile 2 – 3 yıl süren yoğun bir tedavi uygulanır. Bu tedavilerin sonucunda hastalarda % 70 – 85 oranında tamamen iyileşme görülmektedir. Sadece % 5 oranındaki hastalarda ve uygun verici olduğu du­rumlarda kemik iliği nakli uygulanmaktadır. Türkiye’de kemik iliği nakli batı ülkeleri standartlarında başarı ile uygulanmaktadır.

Kemoterapi ilaçları, sadece kötü hücreleri yok etmemekte, vücudumuzdaki iyi ve faydalı hücreleri de yok etmektedir. Bu nedenle kemoterapi uygulanan hastaların saçları dökülmekte, ağızlarında ve bağırsaklarında yaralar oluşmakta, kan hücreleri­nin ölmesi sonucu hemoglobinleri düşmekte ve hastalar halsiz kal­maktadırlar. Bunlardan başka, vücudu enfeksiyonlara karşı koru­yan savunma hücreleri ilaçlarla yok edildiğinden bağışıklık siste­mi yıkılmakta, hastalar en ufak mikropların etkisiyle tüm vücut ağır ateşli enfeksiyonlara maruz kalmaktadır, işte bu nedenle lö­semi hastaları ağızlarına maske takarak çevrelerindeki insanlar­dan, hayvanlardan, havadan ve sudan gelebilecek mikroplar­dan korunmaya çalışırlar.

Lösemi Belirtileri, Lösemi Tedavisi ile Lösemi Hakkında Bilgiler ile İlgili Olarak Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.