Lonca Teşkilatı Nedir Görevleri Nelerdir

Lonca teşkilatı, Osmanlı Devletinin idari sisteminde kamu hizmeti için faaliyetler yürüten bir kurumdur ve diğer adı ahi teşkilatıdır.

Loncalar, meslek gruplarından meydana gelerek hiyerarşik bir yapıya göre örgütlenen esnaf birlikleridir yani sivil toplum örgütleridir. Aynı zamanda loncalar esnafın idaresi konusunda da söz hakkına sahip olmuşlardır. Loncaların başında bulunan esnaf şeyhi ya da esnah kethüdası esnafların kararı ile seçilirdi ve kadı tarafından kaydı tutulurdu.

GÖREVLERİ:

Loncaların görevleri iki nokta üzerinde toplanmaktadır.

1- Loncalar; teşkilata üye olanların mesleki faaliyetlerini denetler ve düzenler. Böylece üretim sürecini, üretim kalitesini kontrol altında tutmuşlardır. Ürünlere fiyat konulmasında etkili olan loncalar, teşkilata bağlı olan üyeler arasındaki anlaşmazlıkları tatlıya bağlamışlardır ve müşterilerin sorunlarını çözmüşlerdir. Bu faaliyetler ise teşkilatın içe dönük kendi üyeleri ile ilgili görevleridir.

2- Lonca teşkilatı; merkezi idare ve halk arasında ara buluculuk yapmışlardır ve böylece merkezi idarenin taşra temsilcilerine de yardımcı olabilmişlerdir. Lonca şeyhleri, hükümetin halka olan emirlerini halka iletmişlerdir ve emirlere uyulup uyulmadığını kontrol etmişlerdir. Ayrıca önceden saptanmış olan ve tüm üyelerin sorumlu olduğu tüm loncaların ödemesi gerektiği vergi ücretlerini loncalar arasında paylaştırarak bu vergileri toplamışlardır.

Ahi Teşkilatı Nedir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Hemen Bizlere Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.