Liseye Gitmek Zorunlu mu?

Aşağıda liseye gitmek zorunlu mu kısaca olarak ele alacağız.

Eğitim bir insanlık hakkıdır. Devlet güvencesinde bulunmaktadır. Eğitim hakkı insanların doğuştan kazandığı bir haktır. Eğitim ve öğretim faaliyetleri hukuki ve kanuni olarak okullarda resmi bir şekilde yürütülmektedir. Devletin tayin ettiği idare ve öğretmenler halka eğitim ve öğretim vermektedir.

Ülkemizde zorunlu eğitim bulunmaktadır. Ülkemizde zorunlu eğitim on iki yıl sürmektedir. 4+4+4 sistemine göre ilk iki dört yıl toplamda sekiz yıl olarak ilk okul ve ortaokul aşamalarından oluşmaktadır. İlköğretim kademesi bu anlamda sekiz yıl sürmektedir. Ortaöğretim ise lise seviyesinde dört yıl sürmektedir. Böylece on iki yıl tamamlanmaktadır.

Liseye gitmek zorunludur. Günümüzde ilköğretim diploması bir geçiş diplomasıdır. Artık hemen her şey lise diploması ile yapılmaktadır. Bir kişinin sosyal hayatına devam edebilmesi için sistem onu ortaöğretim yani lise mezunu kabul etmek zorundadır. Bu zorunluluk da ancak lisenin zorunlu olarak okutulması ile gerçekleşebilir.

Liseye gitmek zorunlu eğitim kapsamında devlet güvencesinde bulunmaktadır. Zorunlu eğitim ve öğretim boyunca eğitim masraflarının büyük bir kıs devlet tarafından karşılanmakta ve devletin desteğiyle meydana gelmektedir. Okul okumak bir zorunluluk haline gelmiştir. Günümüzde lise diploması bile yetersiz kalmaktadır. Açık öğretim faaliyetleri de zaman ve imkan sıkıntısı yaşayan kişiler için bir fırsattır.

Okulun zorunlu olması insanların kendini gerçekleştirmesi için bir fırsattır. Yüksek kültür sahibi olmak ancak eğitim ve öğretimle sağlanmaktadır.

Liseye Gitmek Zorunlu mu Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.