Liselerin Kontenjanları Arttırılacak

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yönergesine göre okullar en fazla sayıda öğrenciyi alacak şekilde yeniden düzenlenecek.

TEOG sonrası tercih dönemi başlıyor ve öğrencilerin kontenjan problemi ile karşı karşıya kalması istenmiyor. Bu nedenle Milli Eğitim Bakanlığı’ndan resmi orta öğretim kurumlarının Anadolu lisesi olması dolayısıyla tüm okullardaki sınıfların kapasitelerinin doldurulması istenen bir yazı gönderildi.

Ortaöğretimin yeni sistemle birlikte zorunlu eğitime dönüşmesi, daha fazla kontenjan desteğini gerektiriyor. Bu da Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bağlı olan okullarda kontenjan sayısı her derslik için en üst seviyede olacak şekilde yetkili kişilerce düzenlenecek. Okullarda bu şekilde yapılacak düzenlemeler öğrencilerin yerleştirilebilmesi açısından oldukça önemli.

Kontenjan artırımı sonucunda Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde yer alan okulların kontenjanları şu şekilde oldu: Fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, güzel sanatlar ve spor liseleri, Anadolu sağlık meslek liseleri için 30, diğer okullarsa 34. eğer bir okulda öğrenci sayısı derslik sayısı ve kapasitesinin üzerinde oluyorsa bir şubeye 40 öğrenci alınabilecek. Ancak bunun için sınıf şartlarının uygun olması gerekiyor.

Kontenjan artışı geçen yıl SBS’nin ardından fen ve sosyal bilimler liseleri, Anadolu liselerinde de uygulanmıştı. Bakanlığın talepleri sonucunda bu okullar yüzde 30 daha fazla öğrenci aldı.

Bu durumda 2012-2013 eğitim öğretim yılında 12 bin 376 olan fen lisesi 9. sınıf kontenjanları 15 bin 780’e, 226 bin 900 olan Anadolu lisesi  9. sınıf kontenjanları 314 bin 110’a, 29 bin 780 olan Anadolu öğretmen liseleri 9. sınıf kontenjanı 31 bin 200’e, 2 bin 522 olan sosyal bilimler liseleri kontenjanları 2 bin 782’ye, 42 bin 144 olan Anadolu imam hatip liseleri kontenjanları 64 bin 170’e, 139 bin 513 olan Anadolu mesleki teknik eğitim okullarının kontenjanları 184 bin 707’ye geçtiğimiz eğitim öğretim yılında ulaştı.

eokul-meb.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.