Liselere Geçiş Sistemi Ayrıntıları…

Yediden yetmişe herkesin son zamanlarda en çok konuştuğu konu Liselere Geçiş Sisteminde gidilen değişikliklerdi. Sistemin detayı ile ilgili ayrıntılara sizler için yazımızda yer verdik. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, liselere geçiş için hayata geçirilecek yeni sistem mahalli yerleştirmeye dayalı bir uygulama… Bu uygulamada liselere kayıt için ilk aranan hususlar; tercih sırası, öğrencinin tercih ettiği okula yakınlık derecesi gibi noktalar.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, konu ile açıklamalarda bulundu. Sınavsız mahalli yerleştirme kapsamında Anadolu, Mesleki ve Teknik Anadolu ve Anadolu İmam Hatip Liseleri olacak. Liselerin pek çoğu mahallinden öğrenci kabul edecek. İl ve ilçe müdürlükleri öğrenci, adres ve ortaokul kriterleri göz önünde bulundurularak “Eğitim ve Kayıt Bölgeleri” hazırladı.

Her bölgede, her okul türünden en az 9 okul bulunacak. Öğrenciler bu okullardan zorunlu olarak en az 5 tercih yapacak. 1 milyon 192 bin ortaokul 8. sınıf öğrencisinin 1 milyon 80 bini sınavsız, 110 bin öğrenci de sınav ile liselere yerleştirilecek. Haziran ayından hazırlanan eğitim ve kayıt bölgeleri, e-okul üzerinden veli ve öğrencilere duyurulacak. Tercihlerin kabulünden sonra temmuz ayı sonunda kayıt bilgileri duyurulacak. Kayıtların duyurulmasının ardından kalan boş kontenjanlar ek yerleştirme için tekrar ilan edilecek. Bu sistemle birlikte hiçbir öğrencinin yerleşememesi söz konusu değil. Bütün bu yerleştirme işlemlerinin hepsi temmuz ayında tamamlanacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.