Liselerde Devamsızlık Kaç Gün Oldu

Ortaöğretimde yani liselerde devamsızlık kaç gün oldu. Yeni Ortaöğretim Yönetmeliği ile liselerde devamsızlık hakkı tartışmanın odağına oturdu. Birçok gazete ve medya yayın organı yeni lise yönetmeliğinde dikkati daha çok devamsızlık süresinin 10 güne düşürülmesine çekti. Peki liselerde devamsızlık hakkının özürsüz olarak 10 gün olması ne gibi neticeler doğurur?

Liselerde kaç gün devamsızlık hakkı var yeni 2017, Ortaöğretim liselerde devamsızlık kaç gün oldu yeni yasa

yeni Ortaöğretim Yönetmeliğinin ilgili maddesine baktığımızda şu ibareler geçiyor.

“(7) Öğrencinin devamsızlık yaptığı süreye ilişkin özür belgesi veya yazılı veli beyanı, özür gününü takip eden en geç 5 iş günü içinde okul yönetimine verilir ve e-Okul sistemine işlenir. Zorunlu hallerde özür belgesinin teslim süresi okul yönetimince 20 iş gününü aşmamak üzere uzatılabilir.”

(5) Devamsızlık süresi özürsüz 10 günü, toplamda 30 günü aşan öğrenciler, ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılır.

maddeleri yeni yönetmelikle gelmiştir.

Bir önceki yönetmelikte liselerde devamsızlık hakkı 20 gün özürlü, 20 gün özürsüz 5 gün de okul idarelerinin izin verme hakkı olmak üzere toplam 45 günü geçmemesi lazımdı.

Yeni yönetmelik ile özürsüz devamsızlık 10 güne indirilmiş görünse de ilgili maddeyi detaylı incelersek durumun aslında bu kadar vahim olmadığı görülecektir.

Örnek olarak, öğrenci 10 gün özürsüz devamsızlık yaptıktan sonra 11.gününde rapor alır ya da velisine söyleyerek velisi dilekçe verirse öğrenci özürlü devamsızlık yapmış sayılacak.

Veli beyanı esas alındığı için velinin bilgisi olduğu sürece 45 güne kadar devamsızlık yapan öğrenci sınıfta bırakılmayacak. Burada velinin kontrolü önemli hale gelmiştir.

Eski yönetmelikte ise öğrenci 20.günden itibaren rapor almadığı veya varsa geçerli bir özrü ispatlamadığı taktirde sınıfta kalıyordu.

Bu yeni yönetmelik ile ile sınav dönemlerinde öğrencilerin devamsızlık haklarını veli iznine göre kullanmaları mümkün olacak.

Son yıllarda son sınıf öğrencilerine veli dilekçesiyle izinli sayılma yönünde genelgelerle verilen devamsızlık hakkı yönetmelikle tüm öğrencilere verilmektedir.

Dolayısıyla, sizler de bir değerlendirme yaparsanız, bu yönetmelikte bırakın devamsızlığın sınırlandırmayı; aksine öğrenciye velinin izni doğrultusunda 45 güne kadar devamsızlık hakkı tanınmıştır. Bilhassa sınav dönemlerinde sadece velinin beyanı toplamda 45 günü aşmayacak şekilde izin alınabilecek. Öğrenciler önceden olduğu gibi rapor alma vs. derdiyle uğraşmadan sadece velinin bir dilekçesi ile kolayca izin alabileceklerdir.

Size Göre Liselerde Devamsızlık Hakkının Düşürülmesi Doğru Bir Uygulama mı ? Yorumlarınızı Aşağıdan hemen Yazabilirsiniz.

72 yorum

 1. Salın ya benim devamsızlıgim 21 gün 11 özürsüz 10 özürlü ve bu hafta pazartesi okula gitmemeyi düşünüyorum çarşamba hastaneden alacağım raporun arasına veli dilekçesini koyarım 30 a tamamlarım hazirana kalmadan

 2. Arkadaşlar şimdi hemen sizi aydınlatıyorum detaylıca çünkü sürekli devamsızlık yapan biri olarak konuya aşinayım bakınız özürsüz 10,veli izni rapor vs yani özürlü olarak 20 gün yani toplamda 30 gün devamsızlık hakkınız bulunmakta 10 gün devamsızlığınız varsa problem değil rahat olun önemli olan 10 u geçmemek 10.5 ta kalan arkadaşlarım var bilginize.. 10 gün devamsızlık yaptıktan sonra devamsızlık yaparsanız/yapmışsanız şayet 5 iş günü içerisinde yani atıyorum salı günü yaptığınız devamsızlığı salı gününe kadar veliniz hiçbir açıklama gereği duymadan haberim vardı diyerek silebilir onun dışında eğer 5 iş gününü geçmişseniz yani 7-8 güne kadar sildirmediyseniz bu müdür yardımcısının vicdanına kalmış bişey silebilirde silmeyebilirde ama genelde siliyolar yeterki 15-20 günü geçmesin (bakın kesin silerler demiyorum adam size kalkıp 5 iş gününü geçmiş ne halin varsa gör de diyebilir) şahsen bizim okulda çok ileri bir disiplin olmadığından ve herkesle iyi anlaşıp derslerimi iyi tuttuğumdan disiplin vs olmadığından dolayı müdür yardımcıları sever beni aklınız varsa müdür yardımcılarıyla sürekli iletişim kurup sevdirin kendinizi :) Ha birde son olarak özel bir bilgi daha vereyim okul takımlarına katılın bu herhangi bir spor sanat vs. olabilir çünkü okula katkısı olan takımlarda yarışmalarda bulunan kişilere inanılmaz tolerans var örneğin devamsızlığınızı faliyet olarak değiştirebiliyolar faliyet biliyorsunuzdur ki ne özürlü ne özürsüz hiçbirşeyden sayılmıyor :) Herkese bol şans

 3. Simdi toplamda kaç gün devamsızlık yapma hakkımız var ben heyet raporu aldım 30 gün ameliyattan dolayı 1 ci dönemde 7 ozursuz 3.5 özürlü var sıkıntı cikarmi

 4. son sınıftayim ilk donem toplam 15 gun devamsızlık yaptim mayısta yazılıları bitirecekler ve ondan sonra devamsizlik kullanacaz ama toplam 30 günmüş 15 gun kaldi yani anliyacaginiz peki veli izni felan biseyler yapabilirmiyim acaba ?

 5. sevgili arkadaşlar ben bu dönem Ocak ayının 17 18 sinde okula gidmedim 16 sında da e karne basıldıydı Ocağın 19 sında karne verildikten sonra 17 nin devamsızlığını girmişler şimdi 2.dönemde Ocağın 18 nin devamsızlığını girebilirler mi

 6. İyi günler. Oğlum 2017 yılında ameliyat nedeniyle 12 Ekim/ 2 Kasım tarihleri arasında rapor kullandı. Şimdi özürlü veya özürsüz devamsızlık yapabileceği gün sayısı kaçtır?

 7. 1. Dönemle 2. Dönemin devamsızlığı ayrı mı yani 1. Dönemde 10 gün özürsüz 20 gün özürlü 2. Dönemde de 10 gün özürsüz 20 gün özürlü hakkımızmı var?

 8. acil cvp verin!
  Ben yaklask 2 hafta once trafik kazasi yaptim.kaval kemigimde plank civi var. Doktor bana heyet raporru yazdi 45 gün. O 45 günden sonra başka hakkim yok mu? Heyet raporu en fazla 45 gunmu idare ediyo?

 9. Benim sorum cok muhim, esim 25 yaşında acik meslek lisesi okuyor.
  Bu sene son sinif ve staj yapmak zorunda, ve esimin dogumuna 1 hafta kaldi, fakat staj gorecegi okul belli olmasina ve staj yapacagina dair imzalar atilmasina ragmen esimim hamile oldugunu ogrenen okul oncesi ogretmeni esimi bir sure devam edemeywcegi icin kabul etmedi . Staj yonetmeliginde zorunlu bir saat varmi doldurmasi gereken veya rapor aldigimizda ne kadarlik bir rapor suresi var, tm imzalar atilmasina ragmen okul yonetiminin kabul etmeme gibi bir durumu varmi ben bunu ogrenmek istiyorum maalesef bir senesi heba olacak ben bundan korkuyorum. Calisanlarin 16 hafta dogum izni var ama maalesef ogrencinin boyle bi hakki yok o okuldaki ogrenmenin dogum yaptiginda sut izni analik izni gibi kanuni haklari var ogretmen bu koşullarda ogrencilerini ihmal etmiyorda esim nasil ihmal ediyor anlamıyorum.

 10. Velinin her seferinde okula gelmesi gerek ve bu pek mumkun degil benim icin.ben surekli hastaneue gittigimden surekli rapor aliyorum ama raporunda bir siniri var.okulumu devamsizlik sorunundan dolayi dondurdum.bu uygulama benim icin iyi olmadi.

 11. ben ameliyat olduğum için iki ay okula gidemedim sağlık raporum 60 gündü fakat ayrıyetten ameliyat olmadan önce 8 gün raporsuz devamsızlık yapmıştm ve sınıfta kaldım geçmem gerektiğini düşünüyorum fakat bu durumda ne yapabileceğimi bilmiyorum bana biraz fikir verebilirmisiniz

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.