Liselerde Devamsızlık Hakkı Aslında 10 Güne Düşmedi

Liselerde devamsızlık hakkı aslında düşmedi aksine arttı. Yeni Ortaöğretim Yönetmeliği ile liselerde devamsızlık hakkı tartışmanın odağına oturdu. Birçok gazete ve medya yayın organı yeni lise yönetmeliğinde dikkati daha çok devamsızlık süresinin 10 güne düşürülmesine çekti. Peki liselerde devamsızlık hakkının özürsüz olarak 10 gün olması ne gibi sonuçlar doğurur ?

meb

yeni Ortaöğretim Yönetmeliğinin ilgili maddesine baktığımızda şu ibareler geçiyor.

“(7) Öğrencinin devamsızlık yaptığı süreye ilişkin özür belgesi veya yazılı veli beyanı, özür gününütakip eden en geç 5 iş günü içinde okul yönetimineverilir ve e-Okul sistemine işlenir. Zorunlu hallerde özür belgesinin teslim süresi okul yönetimince 20iş gününü aşmamak üzere uzatılabilir.”

(5) Devamsızlık süresi özürsüz 10 günü, toplamda45 günü aşan öğrenciler, ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılır.

maddeleri yeni yönetmelikle gelmiştir.

Bir önceki yönetmelikte liselerde devamsızlık hakkı 20 gün özürlü, 20 gün özürsüz 5 gün de okul idarelerinin izin verme hakkı olmak üzere toplam 45 günü geçmemesi lazımdı.

Yeni yönetmelik ile özürsüz devamsızlık 10 güne indirilmiş görünse de ilgili maddeyi detaylı incelersek durumun aslında bu kadar vahim olmadığı görülecektir.

Örnek olarak, öğrenci 10 gün özürsüz devamsızlık yaptıktan sonra 11.gününde rapor alır ya da velisine söyleyerek velisi dilekçe verirse öğrenci özürlü devamsızlık yapmış sayılacak.

Veli beyanı esas alındığı için velinin bilgisi olduğu sürece 45 güne kadar devamsızlık yapan öğrenci sınıfta bırakılmayacak. Burada velinin kontrolü önemli hale gelmiştir.

Eski yönetmelikte ise öğrenci 20.günden itibaren rapor almadığı veya varsa geçerli bir özrü ispatlamadığı taktirde sınıfta kalıyordu.

Bu yeni yönetmelik ile ile sınav dönemlerinde öğrencilerin devamsızlık haklarını veli iznine göre kullanmaları mümkün olacak.

Son yıllarda son sınıf öğrencilerine veli dilekçesiyle izinli sayılma yönünde genelgelerle verilen devamsızlık hakkı yönetmelikle tüm öğrencilere verilmektedir.

Dolayısıyla, sizler de bir değerlendirme yaparsanız, bu yönetmelikte bırakın devamsızlığın sınırlandırmayı; aksine öğrenciye velinin izni doğrultusunda 45 güne kadar devamsızlık hakkı tanınmıştır. Bilhassa sınav dönemlerinde sadece velinin beyanı toplamda 45 günü aşmayacak şekilde izin alınabilecek. Öğrenciler önceden olduğu gibi rapor alma vs. derdiyle uğraşmadan sadece velinin bir dilekçesi ile kolayca izin alabileceklerdir.

Sizce Liselerde Devamsızlık Hakkı Mazeretsiz Olarak 10 Güne Düşürülmesi Doğru Bir Uygulama mı ? Yorumlarınızı Aşağıdan hemen Yazabilirsiniz.

52 yorum

 1. benim 10,05 gün ama veli beyanının geçtiği dilekçe vererek düşürmeyi planlıyorum bence sizde bu yöntemi kullanın işe tarayacak emin olabilirsiniz eyer yaramazsa buradan bana mesaj atabilirsiniz.

 2. cok salakça bise bence sacmada bise bu devamsızlık düsürme hic gerek yoktu. Bence 20 gün devamsızlık daha ii ve verimli böle öğrenciler tamamen sıkıntıda

 3. 9.sinifim devamsizligim 9.5 gùn velim devamsizligi sildirmek icin okula geldi mùdùr devamsizlik yapip 5 gùn içinde silinir dedi en son devamsizli 15 gùn önce yapmisim devamsizligi silmediler ne yapabiliriz

  • normalde velin gidecek okula dilekçe verecek gitmediğin günler bi kğıda şu sebebten dolayı gitmedi haberim var diye sonra müdür düşürür eğer itmesse malesef kalırsın :(

 4. ÇOCUK DEVAMSIZLIK SÜRESİ OLAN 45 GÜNÜ İSTEM DIŞI TAMAMLADIKTAN SONRA,RAHATSIZLANDI DİYELİM,AYAĞINI KIRDI ALÇIYA ALINDI BU DURUMDA OKULA GİTMEMESİ GEREKİYOR O ZAMAN NE OLACAK HEYET RAPORU GEÇERLİ DEĞİL DİYOR OKUL
  MÜDÜRLERİ,ŞAYET BU GERÇEKSE ÇOK KÖTÜ SİSTEM ÇOK YANLIŞ:(((

 5. Ben bu gün yoklama alınmaz diye görmedim ama yok yazılmışım 6.5 gün oldu yarın veli dilekçesi yollasam kabul olur mu 9.sınıfım ve bu dilekçenin bir örneği var mı ? Acil cevap lazım :D

 6. Öyle yapacaklarına 25 gün özürsüz 20 gün özürlü devamsızlık hakkı tanısalar daha iyi olurdu bu şekilde herkes zorlanıyor. Doktorlar çoğu zaman rapor vermiyorlar biz ne yapacağız ?

 7. Değşiklik diye lanse ettikleri konun aslında eskinin makyajlanmış hali. Sadece rapor zorunluluğu kaldırılmış, veli dilekçesi getirilmiş. Ama konunun özüne yönelik hiçbir değişiklik yok!Eskiden 20 günden sonraki devamsızlıklar için doktor raporu alınıyordu, şimdi on günden sonrası için veli dilekçesi yeterli olacak!

  • Ben 10 sinif esit agirlik ogrencisiyim derslerim cok iyi devamsizlik 5 gun hoca beni yanlislikla yok yazmis bunu mudur duzeltmiyo bunalimdayim intihar etmeyi bile dusunuyorum

  • Arkadaslar aileniz soyle bi dilekce yazicak ornek veriyorum

   Velisi bulundugum esra yenerin 21 05 2015 tarihinde hasta oldugundan dolayi okula gonderemedim
   geregininin yapilmasini arz ederim
   gibi bi yazi yazilmasi yeterli olabilr

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.