Lise Tercihleri Ne Zaman Yapılacak TEOG 2014

Lise Tercihleri Ne Zaman Yapılacak TEOG 2014 hakkında bilgi kısaca.

Lise sınavı maratonu tercih süreciyle birlikte sona eriyor. Öğrenciler tüm sene boyunca yoğun bir tempo ile çalıştı, hatta daha önceki senelerde de bu sınava hazırlandılar. Tercih yapma aşamasına gelen öğrenciler streslerini nasıl azaltabileceklerini düşünüyor olabilirler. Sosyal aktivitelerden uzak kaldıkları da oldu. Dershane, okul, özel ders derken binlerce soru çözdüler ve şimdi meyvesini toplamak üzereler. Sınav onlar için kötü geçmiş veya iyi geçmiş olabilir, çalışmalarının tam karşılığını alamamış öğrenciler bulunabilir veya tam tersi gerçekleşmiş olabilir. Sonuçta hepsi çok stresli bir dönemden geçti. Şimdi ellerindeki sonucun değerlendirmesini yapmaları gerekiyor ve bu yüzden aileleri onların yanında olmalı. Olumsuz yorumlardan her zaman için uzak durulmalıdır.

Ailelerin bu dönemde kaygı ve endişeleri olabilir. Fakat bunu çocuklarına yansıtmamalılar. Bugüne kadar manevi olsun maddi olsun çocuklarına destek olmuş aileler son bir kez onların çabalarını takdir etmeli ve destek vermeliler. Çocuklara sınavdan olumsuz sonuç almış bile olsa olumsuz yaklaşımlarda bulunulmamalıdır. Bu onlar için yaşamın bir tecrübesidir. Bu da bir kazanımdır. Fakat onları kötü eleştirirsek bu kazanım bir kayba dönüşebilir. Ailelerin yapmaması gereken en önemli şey çocuklarının derecesinin kendi başarılarının bir uzantısı olarak görmemeleri gerektiğidir.

Aileler bu dönemde çocuklarının stresini azaltmak için sonuçları olduğu gibi kabul etmelidirler. Bunu hayatın bir dönüm noktası olarak görmemeli, bir şeylerin sonu veya yeni bir şeylerin başlangıcı olarak hissettirmemelidir. Çocuğa sonucu ne olursa olsun bunun doğal olduğu yaklaşımında bulunulmalıdır.

Lise tercihleri yaparken ailelerin ve çocukların dikkat etmesi gereken en önemli şeyler farklı planlar hazırlamak gerektiğidir. Bir B planı her zaman bulundurulmalıdır. Ya hep ya hiç tipindeki tek okul hedefi yanlış ve sınırlayıcı bir plandır. Çocuğa pek çok okulda mutlu olabileceği görüşü sunulmalıdır. Liseler üniversite seçiminde rol oynar. Bu sebeple tercih yaparken bununla birlikte öğrencinin özelliklerine ve okulun durumuna da dikkat edilmesi gerekir. Okullar farklı tiplerdedir. Kimi özgüven verir, kimi yaratıcılık, kimi yabancı dil becerisi vs. Öğrencinin başarısı sayısal mı sözel mi görsel mi yoksa sanatsal mı buna göre bir tercih yapmak gerekir. Okulun sağladığı sosyal aktiviteler ile okulun konumu da tercih etmede büyük önem taşır.

Sınav sistemlerinde genelde öğrenci hedefi olan puanı veya okulu kazanamamışsa başarısız olmuştur gibi yanlış bir izlenim söz konusudur. Oysa öğrencinin becerileri sınav sistemine kurban olmamalıdır. Kendi özelliklerini ön plana çıkarabileceği bir okul seçimi yapılmalıdır. Bunun için de ailenin araştırmacı ve destekleyici olması gerekir. Öğrencilerin önüne yeni hedefler koyulmalıdır.

TEOG Tercihlerinde Dikkat Edilecek Hususlar Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

9 yorum

  1. Arkadaslar bol sans dilerim oncelikle tercih yaparken kendinize bir meslek belirleyim sonra lise turunu belirleyin tercihinizi oyle yapin kendize iki lise belirleyip ilk ikiye onlari yazin kesinlikle !ben boyle yaptim ikinci tercihimle kazandim :-)))

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.