Lise Son Sınıf Öğrencilerine Tek Ders Sınavı Hakkı Verildi (16 Eylül)

Müjde Tek Dersten Sınav Hakkı Resmî Olarak Tanındı (16 Eylül 2013)

Eylül ayında yapılan ortalama yükseltme ve sorumluluk sınavlarına rağmen tek dersten kaldığı için liseden mezun olamayanlar için Milli Eğitim Bakanlığı’ndan tek dersten sınav hakkı tanındı. Özellikle, tek dersten kaldığı için diploma alamayan ve bu sebeple üniversiteye şimdilik geçici kayıt yaptırabilen öğrenciler tek dersten sınava girecekler. Peki lise son sınıf öğrencilerine tek ders sınavı ne zaman yapılacak. İşte Resmi MEB Genelgenesi :

Liseden tek ders sebebiyle mezun olamayan öğrencilerin bilhassa facebook adresimizden tek ders sınav hakkı ile ilgili sorularına yanıt verelim istedik.

Lise Son Sınıf Öğrencilerine Tek Dersten Sınav Hakkı MEB RESMİ GENELGE YAYINLADI

Milli Eğitim Bakanlığı, tek dersten başarısızlığı nedeniyle mezun olamayan lise son sınıf öğrencilerine tek ders sınavına girme hakkı getirdi.
 Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), tek dersten başarısızlığı nedeniyle mezun olamayan lise son sınıf öğrencilerine tek ders sınavına girme hakkı getirdi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı imzasıyla yayımlanan ”tek ders sınavı” konulu genelgede, ortaöğretim kurumlarının 2012-2013 eğitim öğretim yılı sürecinde gerçekleştirilen ölçme ve değerlendirme uygulamaları sonucunda az sayıda da olsa son sınıf öğrencisinin tek dersten başarısızlıkları nedeniyle mezun olamadıklarının tespit edildiği belirtildi.

Tek dersten başarısızlığı nedeniyle ortaöğretim kurumlarından mezun olamayan son sınıf öğrencilerinin, başarısız olduğu dersin hangi sınıfa ait olduğuna bakılmaksızın valiliklerce belirlenecek tarihlerde, tek ders sınavına alınmaları kararlaştırıldı.

NOT (EOKUL-MEB:COM) Arkadaşlar, genelge resmi olarak yayınlandı. Okullara da yazı yarın gidecektir. Resmi bir duyuru var siz hala şüpheli davranıyorsunuz. Yapılacağı da zaten belliydi. Birçok okul bu sınavları bu hafta içinde yapmaya çalışacaktır. Ortak bir tarih yok, her okul kendi başına yapacak. Okulunuza yarın gidip sormayı deneyin. (eokul-meb.com)

2013 Lise Son Sınıf Öğrencilerine Tek Ders Sınav Hakkı İle İlgili Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

76 yorum

 1. akadaşlar bu tek sınav hakkı sadece 2013 mezunları ıcın mı geçerlı yoksa daha oncekı yıllarınkı de geçerlı mı bılgı sahıbı olanlar cvp yazabılırler mı

 2. arkadaşlar benim 2 dersim var alttan mezun durumuna gelemiyorum , öğrenci işleri üni lise hepsiyle görüştüm benden yöke dilekçe yazmam istendi eylül sınavlarını kaçırdım yanlış bilgi verdiler ekimde de olmuyo kasım da var bu sınavlar fakat 1 kasım son tarih dediler süremi uzaltıp mazeret gösterip benim yöke dilekçe vermem lazım kasımda girip sınavlarımı verip diplomamı alıp ara kayıt döneminde kayıt yaptırabiliyormuşum ilk dönemi de kaçırıyorum kaçırdığım ilk dönemi de 2 yılın sonunda veriyomuşum böyle olursa. konuyla ilgili yardım edebilecek bi arkadaşım var mı bilgi sahibi cevaplarınızı bekliyorum

 3. yazıklar olsun sbs 2013 de bizi yakanlara yerleştirmeleri bile düzgün yapamayan kontenjanlarıı dolduramayanlara alllahınızdan bulun..makamlara oturmayı biliyorsunuz ankara meb.ancak konu muatabı yok.147 de alın başınıza çalın.başbakan tüm kontenjanlar dolacak sözü verdi hani nerde yazık becerıksız meb.

 4. benim okulumda ki müdür tek dersin yok 2 dersin olduğu için sınava giremezsin dedi bana gelen yazı var elimde bu sınava girebiliyormuşum bu adam hakkında bir işlem başlatabilir miyim?

 5. arkadaslar ben tek ders sınavına gırdım dıl anlatımdan 62 aldım gectım ama secmelı dıl anlatımıda goruomus sıstem notumu gıremıomus hocalar ben kime muracaat edebilir acil cevap beklıorum

  • ben tek ders sınavına girdim ve bu sınavdan 66 aldım ama hocalar hiç yardım etmiyorlar kendim yaptım ve 1 gün sonrada gidip diplomamı aldım ve bu iş bitti.Pazartesi de allahın izniyle üniversitede ilk dersime gireceğim ::D:D

 6. Ya ben bu işi anlamadım okula gidiyorum yazı gelmedi diyorlar milli eğitime gittim sonçta böyle böyle anlattım sınav 26 eylül de dedi milli bakanlığı okul niye yazı gitmiyor bize hayla bişey gelmedi diyorlar ve ayrıca sınav olan kişiler yardım ediyorlar mı sınavda .?

 7. allah yardımcımız olsun arkadaşlar allah inşalalh dualarimizi kabul eder ve geçeriz herşey hazir üniversitede evden tut arkadaşlara kadar tek bir diploma eksik benım sınavım cuma 10da inşallah geçeirm sonucu burdan bildiricem

 8. Kendi okul Müdürümle görüştüm ve dilekçe vermeden yarın sabah 10’da sınavım var arkadaşlar.O yuzden herkes kendi okuluyla gorussun buradan her ne kadar yardimci olmaya calissaniz da tam bilgiyi ancak okuldan alabilirsiniz.Umarim hepimiz sinavlarimizi verip bir an önce hayirlisiyla universiteli oluruz.Simdiden herkese başarılar :)

 9. Arkadaşlar birşey sorcam okulun müdür yardımcısını aradım dilekçeye gerek yok valilikler bize tarihi bildirince sınavlar yapılacak dedi ama burada bazı arkadaşlar dilekçe verilmesi gerekiyor demiş kafam karıştı benim. Rica etsem konu hakkında bilgisi olan cevap yazabilirmi? Acil.

 10. ya arkadaşlar lütfen bi bilgi verin tek ders sınav tarihlerini herkesin kendi okulu mu belirleyecek yoksa genel bi tarifte herkes aynı anda mı sınava giricek bilen bi bilgi verirse çok sevinirim.

 11. T.C.

  MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

  Ortaöğretim Genel Müdürlüğü

  Sayı : 84037561/10.06.01/2477041 13/09/2013

  Konu: Tek Ders Sınavı

  GENELGE

  2013/25

  İlgi : Ortaöğretim Genel Müdürlüğünün 12/08/2013 tarihli ve 84037561/10.06.01/2044685 sayılı Genelgesi (2013/22).

  Ortaöğretim kurumlarının 2012-2013 eğitim-öğretim yılı sürecinde gerçekleştirilenölçme ve değerlendirme uygulamaları sonucunda; az sayıda da olsa son sınıföğrencisinin tek dersten başarısızlıkları nedeniyle mezun olamadıkları tespit edilmiştir.

  Bu itibarla; ilgi (b) Genelge doğrultusunda yapılan sınavlardan sonra tek derstenbaşarısızlığı nedeniyle ortaöğretim kuramlarından mezun olamayan son sınıföğrencilerinin, başarısız olduğu dersin hangi sınıfa ait olduğuna bakılmaksızın valiliklerce belirlenecek tarihlerde tek ders sınavına alınmaları uygun görülmüştür.

  Bilgilerinizi ve konunun ilinizdeki ortaöğretim kurumu müdürlüklerine duyurularak gereğinin yapılmasını rica ederim.

  Nabi AVCI
  Bakan

 12. arkadaslar şimdi ben üniversteyi ilk tercihte kazandım ama bnm kayıt tarihim geçti bu tek dersten sınava girip geçebilirsem kayıt olabilicekmiyim . kayıt tarihim geçti çünkü . ek tercihte yapamadıgım için ilk tercihimin tarihi geçti kayıt olabilicekmiyim bilgisi olan varmı *

 13. Bende sordum yazı gelmemiş ama yazı gelince kendimiZ program ayarlayıp ona göre yapacaz sınavı dedi. Yazı yarın gelsin ben yarın olurum zaten yeni mezunum aramda iyi formalite icabi girecem onlar biz yardımcı oluruz sinav aciklansin yeter ki dediler

 14. Beni müdür mavinimiz aradı yarın okula gidicem dilekçe vermek gerekiyomuş sınav ne gün olur dedim yarın olabilir sen bi gel dedi sanırım okul belirliyo arkadaşlaar tabi net bişey bilmiyorum yarın gidince öğrenicem

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.