Lise mi Daha Zor Üniversite mi?

Aşağıda lise mi daha zor üniversite mi kısaca olarak ele alacağız.

Ortaöğretim ve yüksek öğretim arasında temel farklılıklar bulunmaktadır. Bu farklılıklar eğitim ve öğretim programlarının yöntem ve teknik olarak farklı şekillerde kurumsallaşmasından ileri gelmektedir. Her şeyden önce ortaöğretim, yüksek öğretim için bir hazırlık süreci anlamına gelmektedir. Adından da anlaşılacağı üzere orta öğretim daha alt seviyede bir eğitim ve öğretimin gerçekleştirildiği kademedir.

Yüksek öğretim hizmetleri özerk olarak meydana gelmekte ve evrensel bilim yargılarından oluşmaktadır. Bu nedenle üst seviyeden bir program içeriğine sahip olarak çeşitli programlarda kendine özgü içeriklere sahip olmaktadır. Orta öğretim bir hazırlık süreci, yüksek öğretim ise o hazırlığın gerçeğe dönüştürülmüş şeklidir.

Ortaöğretim, lise kademesine denk gelmektedir. Yüksek öğretim ise üniversite seviyesine denk gelmektedir. Üniversite ve lise evrensel eğitim değerleri ve öğretim programları olarak farklı olmasa da üniversite daha ayrıntılı ve bilimsel değerlere uygun programlardan oluştuğu için liseden daha zordur.

Üniversitenin de lise gibi her kademesi zoruluklarla dolu değildir. Kademeli olarak bazı sınıflar çok zor, bazı sınıflar çok kolay derslerden oluşabilir. Bu öğrencinin çalışma düzenine ve kapasitesine göre değişmektedir. Bu nedenle zorlukların aşılmasında öğrencilere büyük görev düşmektedir.

Her kademenin kendine göre bir zorluğu bulunmaktadır. Bu zorlukların aşılması öğrencilerin her ne olursa olsun çalışma düzenine ve çalışma kapasitesine bağlıdır.

Lise mi Daha Zor Üniversite mi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.