Lise Mezunları Hemşire Olamayacak mı Resmi Açıklama

Ve beklenen açıklama yapıldı Lise Mezunları Hemşire Olamayacak mı, Lise Mezunu Artık Hemşire Olmayacak

Resmi Gazetede yayınlanan ve bir çok konuda değişiklik getiren Torba Kanun ile Sağlık konusunda da bazı değişimler yaşandı. İşte dayalar:

Ebe, En Az Önlisans Mezunu Olacak

Ebe olabilmek için kanun tasarısında yapılan değişiklik ile yeni hükümler şu şekildedir.

Madde 47 de yapılan değişiklik ile bundan sonra ebelik mesleğini icra etmek için artık adayların sağlık ile ilgili eğitim veren kurumlardan lisans ya da önlisans mezunu olmaları gerekmektedir. Aldıkları bu diplomaları Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanınca  ebe olarak görev alabilirler.

Bu maddeye göre artık lise mezunları değil ancak lisans ve ön lisans mezunları ebe olabilecek.

hemşire sağlık hastane

Diş Protez İşlerini Önlisans Mezunları Yapacak

1219 sayılı kanunda yapılan değişiklikle birlikte diş hekiminin diş protezi operasyonlarında yardımcısı olacak diş tenisyeninin ünvanı tekniker olarak değişecek ve bu ünvanı ancak önlisans mezunları alacak. Konu ile ilgili maddeler şöyledir:

Kanun tasarısında ek madde7 adı altında yer alan düzenlemeye göre Diş protez teknikeri olanlar sadece bu unvanı kullanılırlar, diş hekimne ait olan malzemeleri laboratuvarında bulunduramazlar, hastalarla doğrudan mesleki ilişkiye giremezler.

Ek madde 10 başlığı altında ise Diş protez teknikeri ve diş hekimleri eğer bir muayenehane açmak isterlerse öncelikle bulundukları mahalin en büyük idari amirine başvurarak izin almalı ve aletleri Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenerek almaları gerekir.

Sağlıkla İlgili 4 yeni Unvan Geldi

1219 sayılı kanunda 4 yeni unvandan bahsedilmektedir. Unvanlar ise şunlardır:

Acil Tıp Teknikeri: Yine ön lisans mezunu olmak kaydıyla acil tıp bölümünden mezun olan bu kişiler, acil bir durum olduğunda hastaya uygulanması gereken eylemleri ve işi yapmakla yükümlüdürler.

Hemşire Yardımcısı: Bu kişilerde sağlık meslek lisesinden mezun olup hastaların kişisel bakımları, beslenme programlarına uyulması ve kişisel bakım ve temizliğine yardımcı olan kişilerdir.

Ebe Yardımcısı: : Bu kişilerde ebe yardımcısı olabilmek için sağlık meslek lisesinden mezun olup hastaların kişisel bakımları, beslenme programlarına uyulması ve kişisel bakım ve temizliğine yardımcı olan kişilerdir.

Sağlık Bakım Teknisyeni: Sağlık bakım tekniyeni olmak isteyenler sağlık meslek liselerinin sağlık bakım teknisyenliği programından mezun olup hastaların günlük yaşam aktivitelerini, beslenme programına uymalarını ve hastanın kişisel bakımını sağlayan sağlık çalışanıdır.

Sağlık Meslek Liselerinde Artık  Ebe, Hemşire Unvanı Veremeyecek

Bu kanun tasarısında belirtilen hükümler doğrultusunda artık sağlık meslek liseleri ebe, hemşire gibi ünvanlar yerine yukarıda tanıttığımız yeni unvanlar alınacak.

Bu yeni düzenleme önümüzde ki yeni öğretim yılında geçerli olacak. Şu an ve daha önce bu bölümü okuyanlar ise bu durumdan etkilenmeyecek.

Bu kanuni düzenleme önümüzdeki yıl geçerli olacak.

Konuyla ilgili madde ise şu şekilde:

Madde 11: Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren, sağlık meslek liselerinin hemşire yardımcılığı, ebe yardımcılığı ve sağlık bakım teknisyenliği haricindeki programlarına öğrenci kaydedilmez. Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 25/2/1954 tarihli ve 6283 sayılı Hemşirelik Kanununun geçici 3 üncü maddesinin ikinci fıkrası kapsamında sağlık meslek liselerinin hemşirelik programına da öğrenci kaydı yapılmaz. Bu tarihe kadar kaydı yapılmış olan öğrenciler eğitimlerini kayıtları yapılan programlarda tamamlarlar ve bitirdikleri programların meslek unvanını kullanırlar. Sağlık meslek liselerinin kapatılan programlarından bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar mezun olanlar da meslek unvanlarını kullanmaya devam ederler.”

Sizce Lise Mezunlarının Artık Hemşire Sayılmaması Doğru Bir Uygulamam mı ? Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

17 yorum

    • iğne ve serum takıcaz bende sml deyim ve iğne serumun vs derslerini görücez. hastadabakıcaz serum iğne tansiyonda ölçüçez olay bu yani sadece hastabakıcı değil

    • soru biraz saçma ebe ve hemşire olmak istiyorsan artık kapı belli üniversite sınavı yardımcı olmak istiyosan sağlık meslek lisesi bu kadar. artık hemşire ebe yok yardımcı var not:smldeyim

    • sağlık meslek lisesini kazanıp gidebilirsin. 10 snıfın sonunda alan seçersin ve sonra staj başlarsın hemşire yardımcısı olmak istiyorsan sağlık meslek lisesini kazanman yeterlidir.

    • eğer hemşireliği bitirdiysen hemşire olarak atanırsın hemşire yardımcılığı okursan daha farklı bir atama daha farklı bir puan oluur bana göre bakıp görücez..

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.